Sport

Schimbare de lider în Liga 4 Timiş. Peciu Nou, pas greşit acasă, Buziaşul a profitat

Etapa a 22-a din Liga 4 Timiş a fost extrem de surprinzătoare. Meciuri spectaculoase cu multe goluri, dar şi multe surprize. Podiumul a suferit schimbări şi acum există un nou lider.

Campioana de iarnă, CSC Peciu Nou a suferit o înfrângere neaşteptată acasă, a fost 2-3 în meciul cu Unirea Sânnicolau Mare, după o primă repriză albă. Oaspeţii, cu Flavius Tulcan în mare formă au condus şi cu 3-0, gazdele reducând din diferenţă în prelungiri. A profitat Buziaş care s-a impus în deplasarea de la Carani Sânandrei, 3-0, victoria venind însă destul de greu, după pauză. Şi Flacăra Parţa a depăşit Peciu, învingând la Deta cu 3-1 şi urcând pe poziţia secundă.

Într-un duel mult aşteptat al rundei, Topolovăţu Mare a condus la pauză pe CSM Lugoj, 1-o pe CSM Lugoj, dar oapeţii au întors scorul în minutul 94, la ultima fază, 1-2. A fost însă contestat golul victoriei, gazdele reclamând că mingea şutată de Secoşan şi scăpată în prima instanţă de Amarinei nu a trecut de linia porţii. Arbitrii au hotărât să valideze golul spre stupefacţia amfitrionilor şi bucuria enormă a vizitatorilor.

Una din ultimele clasate, Fortuna Becicherecu Mic a învins neaşteptat Unirea Tomnatic 5-4 (!), iar Ciacova a produs şi ea una din surprize, 1-0 la Gătaia. Timişul Şag s-a impus în meciul cu UVT 3-1, iar Voinţa Maşloc a trecut după un meci spectaculos de Liebling, 3-2. În fine, Millenium Giarmata nu a avut probleme cu Orţişoara, 3-0.

Clasament: 1. Buziaş 52, 2. Parţa 51, 3. Peciu Nou 50, 4. Lugoj 50, 5. Comloşu Mare 48, etc…

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Vreme mai caldă decât normalul perioadei. Prognoza meteo pentru weekend

Vreme de toamnă în acest weekend, cu nori și ploi. Iarna se lasă așteptată și…

16 minute ago

Când succesul devine datorie publică. Filantropie 1.0 – Manual de responsabilitate pentru câștigătorii tranziției

Acest text nu este despre sărăcie. Este despre bogăția care nu își face datoria. Despre…

3 ore ago

Unul dintre cele mai îndrăgite evenimente ale sezonului se întoarce la Ghiroda pe 13 decembrie

Primăria și Consiliul Local Ghiroda, în parteneriat cu Asociația ProDatina, organizează sâmbătă, 13 decembrie 2025,…

3 ore ago

Sărbătoarea Sfântului Nicolae, protectorul copiilor şi făcătorul de minuni

Pe 6 decembrie întreaga creștinătate îl sărbătorește pe Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai iubiţi…

4 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 6 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

4 ore ago

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

17 ore ago