Sport

În alte dăţi, duel studenţesc în prima ligă, acum derby al suferinţei în eşalonul secund

Violeţii au dezamăgit din nou! Poli Iași câștigă cu 3-1 meciul suferinței cu Poli Timișoara. Pentru bănățeni sezonul nu se încheie, fiindcă urmează barajul pentru menținerea în Liga 2 cu FC Brașov. Deci, cu alte cuvinte, se poate şi mai rău.

Este cel mai slab sezon al poliştilor de la promovarea în liga secundă, în ciuda unui buget mai bun decât în anii trecuţi şi a unui lot mai numeros şi mai valoros. Bine, exceptând jucătorii la număr, mai ales cei veniţi în iarnă, în frunte cu Rogosic şi Vukoje… Ciudat este că sezonul trecut, cu o echipă mai slabă s-a jucat play-off-ul, iar acum se tremură pentru rămânerea în „B”.

Revenind la meciul de la Iaşi, Poli a deschis scorul prin Bîrnoi, în minutul 30, iar alb-violeţii puteau să îşi dubleze avantajul, dar Ursu, departe de forma din iarnă a ratat din poziţie bună. A profitat Camara, care a egalat, 1-1 fiind şi scorul pauzei. În partea scecundă s-a jucat pe contre, iar finalul a fost incendiar. Bocşan a fost lovit de portarul Axinte după ce a trimis puţin pe lângă, dar nu s-a dat 11 metri. Au primit penalty însă gazdele. În minutul 84 şi 94 după un henţ şi un fault. Camara şi Serediuc au rezolvat ecuaţia partidei, 3-1.

Încă un eşec pentru Poli, iar fanii bănăţeni prezenţi la meci i-au taxat ironic: „Campionii, Campionii, ole ole!”.

Poli Timișoara: Murariu – D. Radu, Bocșan, Oanea, Bîrnoi, R. Lazăr, Ignea (cpt.), D. Andrei, Oct. Ursu, Iamandache, Huminic. Au mai jucat: Bakos, Vukoje, Gerbi, Rogosic și Sîntean.

 

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Jucătorii din Dumbrăvița au părăsit cu scop cantonamentul de la Covaci. Succes amical în Arad

CSC Dumbrăvița a câștigat astăzi, scor 2-1, împotriva formației de Liga a III-a Viitorul Arad,…

1 minut ago

Timișorenii vor discuta cu asistentul virtual Timi pentru a obține informații de la primărie

Am ajuns în momentul în care și Primăria Timișoara trece la folosirea tehnologiei AI pentru…

2 ore ago

Miercuri pleacă din Timișoara și ultimul suporter POAK spre Salonic

Suporterul echipei PAOK rănit în tragicul accident de săptămâna trecută pleacă astăzi spre casă. El…

3 ore ago

CCIA Timiș și ISIM Timișoara lansează în 2026 cursuri gratuite de excelență în sudare ecologică și digitală

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș și Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Sudură și…

3 ore ago

Administrația județeană pregătește licitația pentru reabilitarea castelului de la Banloc și a Mausoleului de la Bobda

Consiliul Județean Timiș are în lucru mai multe proiecte de reabilitare a unor vechi conace.…

3 ore ago

De ce PNL își respinge propriul premier: anatomia unui sabotaj intern

Iluzia controlului: Bolojan crede în merit, PNL crede în funcții  În partidele românești, verticalitatea nu…

6 ore ago