Administratie

A fost finalizată structura de rezistență de la noua clădire a Liceului Lenau

Ștafeta verificărilor la campusul Lenau a fost preluată de viceprimarul Ruben Lațcău de la primarul Dominic Fritz. ”Secundul” a vizitat șantierul și a anunțat că a fost finalizată structura de rezistență a viitoarei clădiri.

Conform oficialului din Primăria Timișoara, anul viitor ar putea fi gata investiția și vor fi disponibile 48 de noi săli de clasă.

”Cel mai mare campus școlar din Timișoara are structura de rezistență finalizată. Anul acesta am plătit pentru campus mai mult decât s-a cheltuit pe toată infrastructură școlară în 2019, peste 10 milioane de lei. Dacă totul merge bine, anul viitor va fi gata și elevii vor avea 48 de săli noi și moderne pentru studiu. Valoarea investiției este de 65 de milioane de lei. Pentru realizarea structurii de rezistență au fost folosite peste 23.000 de tone de beton”, a anunțat, de pe șantier, Lațcău.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Viceprimarii Timișoarei au explicat locuitorilor din Fabric cum se va face regenerarea zonei. Lucrările vor fi ”fazate”

Reprezentanții Primăriei Timișoara a bifat și întâlnirea cu cetățenii din zona Piața Traian și cele…

3 ore ago

CJ Timiș pregătește ridicarea unui prim adăpost pentru animale, la Grabaț. Nu se va recurge la eutanasiere, dar se va promova adopția/FOTO

Consiliul Județean Timiș pregătește includerea în bugetul pe acest an a sumelor necesare în vederea…

3 ore ago

Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații comerciale din clădiri istorice, cu chiriile de la 5 la 16 euro pe metru pătrat

Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații cu destinație comercială sau de servicii, aflate în…

4 ore ago

UPT Campus Creativ organizează un dialog deschis între Nicu Ștefănuță, vicele Parlamentului European, și Florin Drăgan, rectorul Politehnicii

Dialog pentru viitor. Universitatea Politehnica Timișoara, prin programul UPT Campus Creativ, aduce în fața publicului…

4 ore ago

Ce preferă românii la cumpărarea unei locuințe. 120.000 de euro, două camere și o zonă cât mai bună

Românii caută locuințe la un preț cât mai bun, iar pentru aceasta sunt dispuși să…

5 ore ago

Evenimentul „REAL LIFE” – pentru prevenirea consumului de droguri și a violenței în rândul tinerilor

Școala Gimnazială Boldur, în parteneriat cu Lions Club Tymes 1266 Timișoara, organizează în data de…

5 ore ago