Sport

Rugbiştii bănăţeni merg în Maramureş pentru derbiul campionatului, apoi se fac „Lupi”

SCM Timişoara evoluează pe terenul campioanei, CSM Știința Baia Mare, în etapa a III-a din play-off-ul Ligii Naționale. Partida deschide o serie de trei deplasări pentru alb-violeți.

Ambele echipe vin după insuccese: formația viola a pierdut acasă cu Steaua (prima înfrângere din 2022), în vreme ce Baia Mare a cedat pe terenul lui Dinamo. După două etape scurse dn play-off, fiecare echipă are o victorie și o înfrângere.

„Cu Steaua, cred că am făcut greșeli colective și, după cum a spus și antrenorul nostru, am suferit la atitudine. Nu cred că eseul marcat de mine în minutul 2 ne-a făcut să privim meciul drept unul mai ușor. Revenim la ceea ce spuneam despre atitudine și efort: degeaba marchezi repede, dacă după aceea nu rămâi concentrat”, a spus fundaşul Stephan Shennan.

Timișoara și Baia Mare s-au întâlnit de două ori până acum, în acest an, ambele meciuri câștigate de echipa noastră. Primul s-a jucat la 2 aprilie, la București, și a contat ca finală a Cupei României, ediția 2021 (22-15), al doilea, la 30 aprilie, în Baia Mare, în sezonul regular al campionatului (31-13).

Partida CSM Știința Baia Mare – SCM USAMVB Timișoara se dispută sâmbătă, 27 august, de la ora 11.00, și va fi transmisă în direct la Rugby TV.

Selecționata Romanian Wolves se reunește pe 4 septembrie în vederea participării la Rugby Europe Super Cup, competiția intercluburi a cărei a doua ediție va debuta pe 10 septembrie. Staff-ul tehnic a selecționat un lot de 30 de sportivi, dintre care șapte provin de la echipa noastră.

Este vorba despre pilierul Laurențiu Nica, flankerii Kemal Altinok și Vlad Neculau, mijlocașii la grămadă Alin Conache și Gabriel Rupanu, aripa Corrado Ștețco și centrul Manumua Tevita. Campionatul se întrerupe la 3 septembrie, după etapa a patra din play-off, și se va relua la 1 octombrie.  Primul meci al Selecționatei Lupilor va fi pe 10 septembrie, la București, pe Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf, cu Tel Aviv Heat.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Ionuţ, fă-te că munceşti! PNL Timişoara, exerciţiu demagogic peste o tragedie naţională

Despre teribila crimă de la Cenei şi-au dat mulţi cu părerea. Şi aveniţi şi mulţi…

3 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 3 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 03.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

Contractul de închiriere a fostei florării din Piața Operei către o asociație din Giarmata a fost contestată de PNL la Prefectură

Disputa pe hotărârea de consiliu local care aproba alocarea fostei florării din Piața Operei către…

17 ore ago

Doi tineri viole(n)ți au fost reținuți în cazul bătăii din Complex

În urma investigațiilor efectuate de către polițiști, au fost identificați doi tineri de 22 de…

18 ore ago

Încep înscrierile la cea de a noua ediție a proiectului „LA PAS – Educație pentru schimbare”

Zece proiecte care promovează consumul responsabil, alimentația sănătoasă, combaterea risipei alimentare și moda sustenabilă vor…

19 ore ago

La Timișoara se plătesc cele mai mici chirii, raportat la veniturile realizate de chiriași

Timișorenii care stau în chirie într-un apartament din oraș beneficiază, ca urmare a nivelului chiriilor…

19 ore ago