restaurant
Aproape jumătate dintre bănățeni nu mai ies la fel de des la restaurant. Prețurile practicate aici au crescut semnificativ, apreciază respondenții la un sondaj de specialitate.
Un sondaj realizat de bookingham,ro arată că 45% dintre bănățeni ies la restaurant mai rar acum, în contextul inflației, decât înainte. Prețurile practicate la aceste restaurante au crescut semnificativ, au răspuns 68% dintre respondenții bănățeni. Întrebați cum evaluează prețurile din restaurante, 67% dintre bănățeni observă o creștere de 25%, 17% percep o creștere de 20%, 8% văd o creștere de 15%, și 8% percep o creștere de 10%.
Dacă ajung, totuși, la restaurant, bănățenii au câteva metode, interesante, de a reduce factura de plată. Ca să reducă suma de plată, bănățenii aleg preparatele mai ieftine din meniu (50%), nu mai comandă și de băut, ci doar de mâncat (9%), nu-și mai iau desert (9%), împart un fel de mâncare cu altcineva (9%), sau comandă mai puțină băutură (5%). Totuși, 18% spun ca nu fac nimic pentru a reduce bonul final.
Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…
George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…
Educația începe cu oamenii care o fac posibilă Educația nu se schimbă prin reforme rapide…
Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…
Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…