Consiliul Judeţean Timiş

Lucrările la investiția CJ Timiș pentru ridicarea unui centru de legume fructe la Tomnatic se apropie de final

Investiția realizată de Consiliul Județean Timiș la Tomnatic, unde ridică un centru de legume și fructe, au ajuns la 85%, în avans considerabil față de termenii contractuali. Conform înțelegerii, constructorul are ca termen de predare a obiectivului luna noiembrie 2023.

Infrastructura și suprastructurile halei principale, ale șopronului – cu o suprafață de 845 mp, cât și foișorul sunt finalizate, anunță CJ Timiș. Instalațiile interioare de apă-canal și cele pentru apă pluvială, instalațiile frigorifice și electrice, drumurile, aleile, platformele, cât și sistemul de încălzire, toate sunt deja realizate. În ceea ce privește compartimentările interioare și arhitectura, acestea sunt efectuate în proporție de 95%. În perioada următoare, se va face branșamentul electric, iar antreprenorul va comanda liniile tehnologice necesare.

Contractul de proiectare, execuție și asistență tehnică din partea proiectantului, inclusiv dotări, utilaje și echipamente are o valoare de aproape 24 milioane lei, cy TVA inclus, fiind ajustat în urma creșterii prețurilor la materiale.

Centrul de legume și fructe vine în sprijinul micilor producători din zona Gottlob – Lovrin – Tomnatic, precum și a celor din comunele învecinate, Lenauheim, Comloșu Mare, Teremia Mare, Sânpetru Mare, Periam, Pesac, Variaș etc.

În urma investiției vor fi create 28 de noi locuri de muncă. Depozitul va avea rolul de a asigura menținerea calității și proprietăților legumelor și fructelor, în vederea consumului pe perioada toamnă – primăvară sau chiar până în perioada noilor producții. De asemenea, depozitul trebuie să asigure condițiile tehnologice pentru preluarea, păstrarea sau tranzitarea produselor horticole.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Timișoara întâlnește Brașovul sub semicerc

Baschetbaliștii violeți înfruntă Corona Brașov, în etapa a 13-a a Ligii Naționale. Partida va avea…

2 ore ago

A venit și anunțul oficial. Impozitul pe clădirile rezidențiale ale persoanelor fizice se majorează la Timișoara cu aproximativ 79 la sută

Joi, municipalitatea anunța că este nevoită să retragă proiectul de hotărâre de stabilire a taxelor…

2 ore ago

Sâmbătă, la ora 12, vor suna sirenele la Timișoara

Ziua de 20 decembrie este una specială pentru Timișoara. Sâmbătă, la ora 12, în întreg…

5 ore ago

Constructorii de la Stadionul LEGO se mută la interior. Se realizează compartimentări, tencuieli, instalații electrice și sanitare/VIDEO

Lucrările la stadionul Eroii Timișoarei nu se opresc în această perioadă. Viceprimarul Ruben Lațcău anunță…

5 ore ago

Solidaritate academică! UPT sprijină formarea a peste 20 de profesori din universitățile ucrainene

Proiect profesional transfrontalier. Universitatea Politehnica Timișoara, prin Departamentul de ID/IFR și Educație digitală (DeL), a…

5 ore ago

Lucrările pe tronsonul Margina – Holdea din autostrada A1 au ajuns la jumătate din total/Foto

Anul 2025 se va încheia cu aproximativ jumătate din lucrările de pe tronsonul lipsă, Margina…

7 ore ago