Primăria Timişoara

La Sala Olimpia se vor face investiții pentru obținerea Autorizației de Securitate la Incendii

Municipalitatea timișoreană caută firmă care să se ocupe de implementarea proiectului „Execuție lucrări de conformare, autorizare siguranță la incendii la Sala Polivalentă Constantin Jude (Olimpia), a anunțat viceprimarul Cosmin Tabără. Singura sală de dimensiuni mai mari existentă în Timișoara nu dispune de Autorizație de Siguranță la Incediu, lucrările fiind absolut necesare.

”În anul 2020, a fost realizat proiectul de către SC Paul Consulting SSM SU SRL deoarece sala funcționează fără Autorizație de securitate la incendiu, iar ISU Banat a constatat la fiecare control că este nevoie de a ne conforma cu legea pentru siguranța publicului, a cetățenilor în general. Până la realizarea noii săli polivalente, dar și după, Sala Constantin Jude reprezintă și reprezenta locul desfășurării evenimentelor sportive, dar și locul de întâlnire al tineretului la diverse evenimente, spectacole și este imperios necesar să ne îngrijim de ea”, a anunțat Tabără.

Vor urma, speră Tabără, noi investiții, pentru sistemul de iluminat al sălii, dar și pentru o suprafață de joc modernă.

”Este doar un prim pas în acest proces de mentenanță și modernizare. În viitorul apropiat voi insista, împreună cu colegii de la Serviciul Baze Sportive, pentru modernizarea sistemului de iluminat și trecerea la unul pe led, schimbarea suprafeței de joc cu una modernă, refacerea acoperișului și a fațadei, implicit și a sistemului de alimentare cu energie solară. În ce privește acoperișul și fațada, există un proiect mai vechi, dar care trebuie puțin actualizat și aduse câteva clarificări. Dar pe aceste teme voi reveni cu informații”, a mai anunțat viceprimarul.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Vom avea un nou sens giratoriu și un nou magazin Kaufland pe Calea Torontalului, la ieșirea din Timișoara

În perioada următoare, pe Calea Torontalului din Timișoara, la ieșirea din oraș, va fi amenajat…

O oră ago

„Am de unde pierde voturi”. Crin Antonescu, pe urma aroganţelor de la Nicolae Robu

„Nu v-a plăcut cum am răspuns. Nu mai încerc o dată. Ce ziceţi de asta?…

2 ore ago

Din nou, la un gol! SCM Poli pierde dramatic și la Suceava

SCM Politehnica Timișoara a cedat pe terenul echipei CSU Suceava, în etapa a XXII-a a…

2 ore ago

Facultatea de Arte Timișoara participă la Milano Design Week 2025

Facultatea de Arte și Design din cadrul Universității de Vest din Timișoara participă la Milano…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 7 aprilie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 07.04.2025, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago

Se pregătește ediția de Paște a Salonului Industriei Ușoare

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș se pregătește să întâmpine primăvara cu o nouă…

17 ore ago