Administrația Națională de Meteorologie a emis un cod galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată, valabil luni în 16 județe, până la ora 23:00.
Local vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin frecvente descărcări electrice, averse torențiale, grindină, intensificări ale vântului și posibil vijelii în Banat, Crișana, în vestul Transilvaniei, Oltenia, în sud-estul Munteniei și în Dobrogea.
În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 20…25 l/mp și izolat de peste 30…40 l/mp.
Astfel de fenomene vor fi, pe arii mai restrânse, și în celelalte regiuni, mai informează meteorologii.
Avertizare hidrologică
Cele mai afectate străzi din municipiul Timișoara sunt: Emile Zola, Letea, Mureș, Azuga, Mareșal Al. Averescu, Drubeta, Bujorilor, Cosminului, Mareșal Constantin Prezan și Calea Martirilor 1989.
Pentru gestionarea situațiilor de urgență intervin 16 pompieri cu 8 autospeciale de intervenție, 6 electropompe și 3 motopompe.
VIDEO STRĂZI INUNDATE
Pe 6 decembrie întreaga creștinătate îl sărbătorește pe Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai iubiţi…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…
Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…
Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…