Social

Poliţia Locală a tăiat, în ultima săptămână, amenzi în valoare totală de 80.000 de lei pe linie de şantiere şi publicitate neautorizată

Polițiștii locali au efectuat 142 de controale în ultima săptămână de la lucrări fără autorizație, publicitate neautorizată și pe linia șantierelor. Au fost date amenzi în valoare totală de 80.000 de lei.

Polițiștii locali din cadrul Serviciului Disciplina în Construcții și Afișaj Stradal au acționat, în perioada 11.12.2023 – 15.12.2023, pentru verificarea și luarea de măsuri în cazul a 47 de sesizări scrise și telefonice, precum și autosesizări ale polițiștilor locali referitoare la lucrări executate fără autorizare de construire, ocuparea domeniului public cu schele și material fără aprobare și fără plata taxei zilnice, împrejmuirea ilegală a domeniului public, sisteme de publicitate amplasate sau utilizate fără respectarea prevederilor legale, nerespectarea regulamentelor în vigoare la organizările de șantier, nerespectarea termenelor și măsurilor stabilite prin procesele verbale de sancționare, referitoare la intrarea în legalitate sau desființare a unor lucrări de construcții ilegale.

Au fost efectuate 142 de controale pe linia șantierelor, publicității ilegale, lucrărilor realizate fără autorizație. Totalul sancțiunilor aplicate în urma verificărilor a fost de 20 amenzi în valoare de 40.000 lei, din care unul pentru lucrări neautorizate, 5 în valoare de 25.000 de lei pentru lucrări executate fără autorizație în zone de monumente sau zone protecție, 8 în valoare de 8000 de lei pentru publicitate neautorizată și 6 în valoare de 7.000 de lei pentru lipsă rampă șantiere, depozitarea de materiale fără plata taxei aferente, ocuparea domeniului public cu schele fără achitarea taxelor, neîntreținere imobil.

Echipele mixte de polițiști locali din cadrul Serviciului Protecția Mediului și Serviciului Disciplina în Construcții și Afișaj Stradal acționează în continuare pe raza municipiului Timișoara, în vederea identificării șantierelor care nu respectă obligațiile legale, precum neamenjarea căilor de acces din organizările de șantier, neamenajarea rampelor de spălare la ieșirea din șantier, murdărirea căilor publice, neîmprejmuirea cu panouri de protecție a zonelor în care se efectuează lucrări, ocuparea domeniului domeniului public și amplasarea de construcții improvizate etc, dar și pentru identificarea persoanelor juridice care nu respectă legislația în domeniul publicității.

 

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Dominic Fritz spune că PSD trebuie să se decidă dacă mai vrea la guvernare. Lideul USR afirmă că nu se teme de alegeri anticipate

Președintele USR, Dominic Fritz, susţine că partidul pe care îl conduce nu se teme de…

O oră ago

Interes ridicat pentru noul parc din zona Bogdaneștilor. Opt firme vor să reamenajeze terenul de 8.000 de metri pătrați

Un număr de opt firme și asocieri de firme doresc să realizeze reamenajarea spațiului din…

O oră ago

Controale pe şantierele Timişoarei. Poliţiştii locali au aplicat sancţiuni în valoare totală de 152.000 de lei/Foto

Polițiștii locali au aplicat sancțiuni în valoare totală de 152.000 de lei pe șantierele din…

2 ore ago

CCIA Timiș oferă noi oportunități de cooperare România-Israel

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

2 ore ago

Un apartament din Timișoara se vinde, în medie, în 58 de zile. Analiză Imobiliare.ro

Piața imobiliară din Timișoara oferă cel mai rapid timp de vânzare a unui apartament, dintre…

2 ore ago

Drumarii, din nou la lucru. Unele sectoare de drum sunt acoperite de zăpadă/VIDEO

Răcirea vremii din aceste zile a scos din nou drumarii pe șosele pentru a curăța…

4 ore ago