Social

Aproape 6000 de elevi din Timiş sunt înscrişi pentru examenul de Evaluare Naţională

În anul școlar 2023-2024 au fost înscriși în clasa a VIII-a 5959 de elevi, dintre care 5859 în învățământul de masă și 100 în învățământul special.

Elevii din învățământul special nu participă la evaluarea națională, decât la cererea scrisă a părintelui/reprezentantului legal. În acest an școlar nu s-au depus cereri pentru elevi din învățământul special.

Dintre cei 5859 de elevi din învățământul de masă, la evaluarea națională s-au înscris 5502, iar 357 elevi de clasa a VIII-a nu s-au înscris la EN VIII 2024.

„Dintre motivele pentru care unii elevi nu s-au înscris la EN VIII 2024, menționăm: există absolvenți ai clasei a VIII-a care se înscriu în învățământul profesional-pentru care nu este obligatorie partciparea la evaluarea națională, există elevi corigenți, elevi cu situația școlară neîncheiată, elevi care au fost retrași – plecați în străinătate, elevi cu risc de abandon școlar. Pe de altă parte există elevi cu CES și curriculum adaptat, încadrați în învățământul de masă și care nu participă la evaluarea națională decât la cererea scrisă a părintelui/reprezentantului legal; pentru cei mai mulți astfel de elevi nu s-au depus solicitări de înscriere la EN VIII”, conform Inspactoratului Şcolar Judeţean.

Cazuri speciale

Până în acest moment au fost raportate 103 cazuri speciale și au primit aprobarea de Comisiei Judeţene, după cum urmează: 11 elevi: TSI (tulburări specifice de învățare), 6 elevi: TSA (tulburări de spectru autist), 3 elevi: diabet, 1 elev cu deficiențe de vedere. 1 elev (cu diagnostic oncologic) va susține examenul la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Louis Țurcanu” Timișoara, iar 1 elev va susține examenul la domiciu, (având școlarizare la domiciliu).

Programul examenelor

25 iunie 2024 – Proba scrisă la limba română

27 iunie 2024 – Proba scrisă la matematică

28 iunie 2024 – Proba scrisă la limba maternă

3 iulie 2024 – Afișarea rezultatelor înaintea contestațiilor (până la ora 14.00)

3 iulie (orele 16.00 – 19.00) și 4 iulie 2024 (ora 8.00 – ora 12.00) – Depunerea contestațiilor

4 – 9 iulie 2024 – Soluționarea contestațiilor

9 iulie 2024 – Afișarea rezultatelor finale după soluționarea contestațiilor

Primul criteriu de departajare pentru elevii cu medii egale de admitere la liceu 2024 va fi media gimnazială.

Share
Published by
Daniel Neacșu
Tags: isj timis

Recent Posts

Jucătorii din Dumbrăvița au părăsit cu scop cantonamentul de la Covaci. Succes amical în Arad

CSC Dumbrăvița a câștigat astăzi, scor 2-1, împotriva formației de Liga a III-a Viitorul Arad,…

13 secunde ago

Timișorenii vor discuta cu asistentul virtual Timi pentru a obține informații de la primărie

Am ajuns în momentul în care și Primăria Timișoara trece la folosirea tehnologiei AI pentru…

2 ore ago

Miercuri pleacă din Timișoara și ultimul suporter POAK spre Salonic

Suporterul echipei PAOK rănit în tragicul accident de săptămâna trecută pleacă astăzi spre casă. El…

3 ore ago

CCIA Timiș și ISIM Timișoara lansează în 2026 cursuri gratuite de excelență în sudare ecologică și digitală

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș și Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Sudură și…

3 ore ago

Administrația județeană pregătește licitația pentru reabilitarea castelului de la Banloc și a Mausoleului de la Bobda

Consiliul Județean Timiș are în lucru mai multe proiecte de reabilitare a unor vechi conace.…

3 ore ago

De ce PNL își respinge propriul premier: anatomia unui sabotaj intern

Iluzia controlului: Bolojan crede în merit, PNL crede în funcții  În partidele românești, verticalitatea nu…

6 ore ago