Sport

Leii din Banat pierd lupta din arenă în fața leilor din Bănie

Un meci din care se putea scoate mai mult, dar pentru asta ar fi trebuit mai multă atenție, eliminate greșelile ușoare, dar și un arbitraj corect. Timișoara a pierdut în etapa 23 la Craiova, după un meci bun, între două echipe aproapiate ca valoare. A fost 85-78 pentru trupa alb-albastră.

Meci foarte important în lupta pentru ocuparea locului 8, ultimul care duce în play-off. Gazdele au pornit mai bine, 7-0, oaspeții marcând primul coș abia după mai bine de 3 minute. Doar că elevii lui Dragan Petricevic au avut reacție, au egalat la 11 și prima sirenă a însemnat un avantaj de 3 puncte, 17-20. Ecartul a crescut, 17-25, apoi un timeout oportun a lui Tudor Costescu a trezit leul din Bănie, care a întors repede scorul, 30-27. Bănățenii au ratat mult pe final de sfert secund și au făcut multe greșeli tehnice, astfel că avansul gazdelor a crescut, 42-34 la pauza mare.

Alb-violeții reușesc să se apropie, 49-45, moment în care arbitrajul este cel puțin ostil, oferă cadou un „fault tehnic” la o minge pierdută de amfitrioni, apoi nu sancționează un fault dur asupra lui Mirkovic. Oltenii profită și se desprind, 56-46 și 64-53 după 30 de minute.

În ultima perioadă, gazdele au ștut să țină de avantaj, chiar dacă bănățenii s-au apropiat, nu însă destul pentru a întoarce rezultatul. S-a terminat 85-78, dar cu mai multă atenție la reuperări, mai ales la cele defensive, situația putea fi alta.

Dimitrije Nikolic a făcut un meci excelent pentru Craiova, mai ales în prima repriză și a terminat cu 23 de puncte și 7 recuperări, Matthew Austin Crowley a pus pe tabelă 21 de puncte, Devante Juwon Brooks a avut 10 puncte și 16 recuperări. De la echipa Timișoarei, Edwards a fost cel mai bun jucător al echipei cu 12 puncte și 14 recuperări, iar Vujosevic a contribuit și el cu 14 puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive. Gajic a adus 12 puncte, la fel ca Taylor – toate marcate în ultimul sfert, iar Funderburk Jr a dezamăgit, prin numărul mare de ratări și de posesii pierdute.

În acest moment, Craiova este favorită la play-off, cu 13 victorii și 10 înfrângeri, iar Timișoara are bilanțul în oglindă, 10 succese, 13 eșecuri.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

10 ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

10 ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

11 ore ago

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

11 ore ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

11 ore ago

Începând de luni, restricții de circulație bulevardul 16 Decembrie 1989

La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

12 ore ago