Sport

Politehnica bate campioana Farul şi urcă pe primul loc

Surprinzător sau nu, nou-promovata Politehnica Timişoara a învins în etapa a V-a a Superligii feminine de fotbal pe Farul Constanţa, campioana la zi. A fost un meci dominat de gazde, care au jucat cu pasiune şi ambiţie pentru a obţine o victorie preţioasă si meritată. A fost 2-0 (1-0) şi Poli urcă pe primul loc.

S-au întâlnit două echipe neînvinse, iar gazdele au început jocul în atac, preluând iniţiativa de la prima fază, iar Nikoleta Kurja a punctat rapid încă din minutul 2, 1-0. Fetele în ghete au rămas sus şi şi-au uşurat misiunea la mijlocul primei părţi, când în decurs de doar două minute Ana Maria Stanciu (Farul) a fost eliminată pentru două galbene. La vestiare s-a intrat cu avantaj minim, dar era clar că favorită certă în acel moment era Poli.

În repriza secundă, alb-violetele au controlat partida, iar în minutul 67, Bianca Ienovan a înscris pentru 2-0, scor cu care avea să se şi încheie întâlnirea, în ciuda altor ocazii de gol.

Aşadar, un succes imens şi cu 11 puncte, Politehnica este noul lider, urmat de Farul – 10 şi Bistriţa – 9.

Politehnica (antrenor Orlando Ştefan: Roşu – Jivan, Colesnicenco, Apostol, Heisu, Kirja, Noje, A.M. Bucşa, Rus, Şodinca, Ienovan. Pe bancă: Ghişe, Suba, Leviţchi, Şepeţan, Pîrşe, Grecu-Baiaş, Momir.

Farul (antrenor Raluca Simes): Achiței – Stancu, Bratu, Stanciu, Mango – Boycheva, Botojel (76 Cristea), Craiovan (46 Bogos) – Bălăceanu (63 Chiper), Ivanova, Gnaly (63 Pînzariu).

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Lovită pe „zebră” de un șofer certat cu legea și cu bunul simț. S-a întâmplat vineri seara în Timișoara

Accident grav, care cu ușurință putea fi evitat, dar pentru asta șoferul trebuia să respecte…

2 ore ago

Rezultat fantastic pentru o timișoreancă! Argint la Europenele de cadeți

Argint european pentru România și Timișoara la floretă! Performanță extraordinară pentru Alexandra Adoch, care a…

3 ore ago

Tragedie la Alioș! O femeie a murit strivită de zidul propriei case

Pompierii din cadrul Punctului de Lucru Pișchia au intervenit în această seară pentru degajarea unei…

3 ore ago

Ruben Laţcău nu-i rămâne dator lui Alfred Simonis: “Responsabilitatea se măsoară în vieți protejate, nu în milioane invocate în conferințe sau online”

Războiul declaraţiilor dintre preşedintele CJ Timiş, Alfred Simonis, şi viceprimarul Timişoarei Ruben Laţcău, pe marginea…

6 ore ago

Simonis pune la punct Primăria și pe Ruben Lațcău. CJ Timiș își asumă investiția pentru drumul de acces la IROT

Alfred Simonis, președintele CJ Timiş, pune la punct Primăria Timișoara, după ce  viceprimarul Ruben Lațcău…

6 ore ago

Patru platforme şi aplicaţii oferă informaţii privind cursele STPT. Tranzy nu mai transmite informaţii în acest sens

Societatea de Transport Public Timişoara (STPT) reaminteşte că, în acest moment, există două platforme şi…

7 ore ago