Categories: Economic

Se anunta greva la CFR

Angajații companiilor de căi ferate au rămas fără contracte de muncă, după ce acestea au expirat la finele lunii ianuarie. Liderii de sindicat și conducerile nu au semnat nici contracte noi, nici acte adiționale la cele vechi.

În aceste condiții, conform legislației actuale, pot fi încheiate doar contracte colective noi, cu valabilitate de un an. În timp ce șefii din Ministerul Transporturilor spun că nu au semnat niciun contract, pentru că încă nu sunt aprobate bugetele de venituri și cheltuieli pentru 2011, sindicaliștii susțin că au mai existat astfel de situații. „S-a mai întâmplat o dată să rămânem fără semnarea contractelor colective de muncă, în 2005, când ministru la trasporturi era Gheorghe Dobre, dar asta ține de trecut. Acum important e să fim unite, sindicatele din toate societățile CFR. Noi, cei de la Mișcare-Comercial, ne întâlnim marți să stabilim ce acțiuni întreprindem”, a spus Petrică Stoian, lider de sindicat CFR Infrastructură Timișoara. Mecanicii de locomotivă au stabilit ca săptămâna viitoare să inițieze demersurile pentru începerea conflictului de muncă, într-o primă fază prin încetarea activității timp de patru ore, după care urmează declanșarea grevei generale. Conform informațiilor liderilor de sindicat, în această primăvară trebuie disponibilizați 7.000 de angajați de la Marfă, Infrastructură și Călători, iar veniturile trebuie reduse cu 25%, prin neacordarea primelor de Crăciun, Paște și de recuperare a forței de muncă.

Share
Published by
Artemia Simeria

Recent Posts

Doi infractori notorii printre membrii fondatori ai partidului lui Călin Georgescu

Tribunalul București a admis, luni, cererea de înregistrare a Partidului „România Românilor”, formaţiune despre care…

9 ore ago

SCM Timișoara vrea să organizeze turneul Final 4 al Cupei României

Clubul SCM a înaintat Federației Române de Handbal o ofertă de organizare a turneului final…

11 ore ago

Săcălazul va avea, în premieră, creșă. La Moșnița va crește numărul de grupe funcționale

Două comune periurbane ale Timișoarei vor beneficia de susținere financiară în vederea oferirii de suport…

11 ore ago

Douăzeci de noi locuri de parcare sunt amenajate în Piața Consiliul Europei

Terenul public aflat în fața clădirii cunoscute ca și Centrul Financiar-Bancar, din Piața Consiliul Europei,…

12 ore ago

O asociere de firme condusă de Construcții Erbașu va primi 211 milioane de lei pentru reabilitarea a 13 kilometri de rețea de termoficare

O asociere condusă de societatea Constucții Erbașu a fost declarată câștigătoare a contractului de modernizare…

12 ore ago

Trei regiuni istorice din România își consolidează colaborarea în cadrul rețelei IGCAT: parteneriat pentru promovarea națională prin gastronomie

Gastronomia ne „leagă” pe toți. Harghita, Banat și Dobrogea au oficializat semnarea unui Acord de…

13 ore ago