Categories: SănătateSocial

Inchiderea spitalelor provoaca proteste in vestul tarii

Panică şi proteste în vestul ţării după ce Ministerul Sănătăţii a decis să închidă nu mai puţin de şapte spitale în Arad, Caraş-Severin şi Timiş. Doar în Argeş şi Prahova se închid mai multe unităţi sanitare, câte patru în fiecare judeţ.

Peste 1.000 de persoane s-au adunat, luni, în faţa Spitalului Comunal Bozovici, pentru a protesta împotriva deciziei de închidere a instituţiei. Iniţial, spitalul, care deserveşte opt localităţi de pe Valea Almăjului, nu figura pe lista neagră a Ministerului Sănătăţii. Săptămâna trecută, un protest similar a avut loc tot în Caraş-Severin, la Spitalul Orăşenesc Anina, trecut şi el pe lista unităţilor spitaliceşti care vor fi desfinţate. Pe lângă cele două spitale, în Caraş-Severin se închide şi Spitalul de Boli Cronice Bocşa. Şi în Arad se închid trei spitale. Este vorba de Spitalul Comunal Gurahonţ, Centrul de Sănătate Chişineu-Criş şi Spitalul Orăşenesc Sântana. În Timiş au fost desfiinţate centrele de sănătate din Buziaş şi Ciacova. La nivel naţional, Ministerul Sănătăţii a decis să pună lacătul pe 67 de spitale.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Programul întreruperilor de curent electric pentru săptămâna viitoare, la Moşniţa Nouă

Reţele Electrice Banat a anunțat programul întreruperilor de curent pentru zilele viitoare la Moşniţa Nouă.…

10 minute ago

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

15 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

18 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

18 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

19 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

20 de ore ago