Categories: Economic

Ministrul italian al Culturii, in vizita la Vista Vision

Ministrul Culturii din Italia se află pentru câteva zile la Timișoara, unde participă la “Săptămâna limbii şi culturii italiene” din Banat. Joi după-amiază, Giancarlo Galan a vizitat clinica Vista Vision, o importantă investiție italiană în partea de vest a României.

Giancarlo Galan participă, în aceste zile, la o serie de manifestări dedicate celor 150 de ani împliniți de la făurirea Republicii Italia. Pe agenda vizitei înaltului oficial figurează, de asemenea, întâlniri cu oamenii de afaceri italieni, dar și întrevederi cu autorităţile locale, rectorii universităţilor şi directorii instituţiilor de cultură. Vista Vision, unde Giancarlo Galan a ajuns după o întâlnire cu primarul Gheorghe Ciuhandu, este cea mai importantă clinică oftalmologică din zona de vest a României și, în acelaşi timp, una dintre afacerile de succes din regiune, având capital integral italian. Lider de piață în Italia, Vista Vision se bucură de 19 ani de tradiţie în Europa în domeniul microchirurgiei oculare şi chirurgiei refractive. Vista Vision este de cinci ani în România, având deschise clinici la Timişoara, Arad şi Baia Mare.

[nggallery id=766]

Share
Published by
Dana Popa

Recent Posts

Dominic Fritz spune că PSD trebuie să se decidă dacă mai vrea la guvernare. Lideul USR afirmă că nu se teme de alegeri anticipate

Președintele USR, Dominic Fritz, susţine că partidul pe care îl conduce nu se teme de…

2 ore ago

Interes ridicat pentru noul parc din zona Bogdaneștilor. Opt firme vor să reamenajeze terenul de 8.000 de metri pătrați

Un număr de opt firme și asocieri de firme doresc să realizeze reamenajarea spațiului din…

2 ore ago

Controale pe şantierele Timişoarei. Poliţiştii locali au aplicat sancţiuni în valoare totală de 152.000 de lei/Foto

Polițiștii locali au aplicat sancțiuni în valoare totală de 152.000 de lei pe șantierele din…

2 ore ago

CCIA Timiș oferă noi oportunități de cooperare România-Israel

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

3 ore ago

Un apartament din Timișoara se vinde, în medie, în 58 de zile. Analiză Imobiliare.ro

Piața imobiliară din Timișoara oferă cel mai rapid timp de vânzare a unui apartament, dintre…

3 ore ago

Drumarii, din nou la lucru. Unele sectoare de drum sunt acoperite de zăpadă/VIDEO

Răcirea vremii din aceste zile a scos din nou drumarii pe șosele pentru a curăța…

4 ore ago