Categories: Politica

Consilierii PD-L spun ca Ciuhandu a fost vandut de proprii oameni in plenul CLT

Consilierul local PD-L Adrian Pau susţine că primarul Timişoarei, Gheorghe Ciuhandu, nu mai poate distinge realitatea. Alesul democrat-liberal spune că primarul s-a comportat copilăreşte, ieşind total aiurea din sală la ședința Consiliului Local Timişoara desfășurată marți.

„Ciuhandu a avut o ieşire foarte copilărească. Mai ales că, dacă ne uităm pe proiectul pentru care s-a supărat, consilierii săi nu votaseră. El a avut o ieşire după proiectul de hotărâre cu banii pentru sporul de hrană a polițiștilor comunitari. Noi chiar am votat acel proiect, a votat şi Stoia şi vreo doi de la PNŢCD. Restul nu a votat. Circul a fost făcut de oamenii lui Ciuhandu. El s-a supărat şi a dat şi vina pe PD-L, după care ne-a pârât. S-a supărat şi pe proiectul cu tramvaiele pe care în şedinţa de mâine (n.r. vineri) îl bagă din nou”, ne-a declarat Adrian Pau. Gheorghe Ciuhandu a părăsit plenul CLT la ultima şedinţă nemulţumit că aleşii locali PD-L se abţin de la vot şi nu se poate face cvorumul din cauza mai multor absenţe a consilierilor locali. „Nu se poate aşa ceva, este o bătaie de joc. Noi muncim pe brânci la aceste proiecte şi dumneavoastră nu votaţi. Puteţi să fiţi pro, contra sau să vă abţineţi dar voi nu votaţi deloc. Este lipsă de respect şi voi părăsi sala” , a spus Gheorghe Ciuhandu marţi înainte de a părăsi plenul Consiliului Local Timişoara. Primarul a ieşit din sală înainte de a fi votate ultimele două proiecte de pe ordinea de zi.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

18 minute ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

34 de minute ago

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

2 ore ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

2 ore ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

3 ore ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

3 ore ago