Categories: Alegeri

Cu cearcane la ochi, Alain Rus inca asteapta un semnal sa candideze / FOTO

La zece zile de la demararea campaniei electorale, candidatul ARD pe Colegiul 1 Timișoara, Alain Rus, a început să facă și el ochi. Băiat fin, și-a zis să nu candideze aiurea, fără consimțământul alegătorilor de pe colegiu. Astfel că a trimis oamenilor o scrisoare, pe alocuri ilară, prin care le cere părerea vizavi de candidatura sa.

Dacă tot a trimis scrisori, Alain Rus nu putea scăpa prilejul să le spună oamenilor cât a muncit și cât s-a jertfit pe sine întru binele lor. „Am muncit patru ani, zi de zi, ca să-ți fac viața mai ușoară, din postura de consilier al președintelui Constantin Ostaficiuc”, arată candidatul. Apoi explică faptul că nu este un politician pur-sânge și că a apărut cumva pe scena politică precum Afrodita din spuma mării. „Se mai spune că oamenii cinstiți și cu sufletul curat nu mai au nimc de spus. Nu sunt de acord, de-asta stau în fața ta și îți cer părerea”, scrie Rus.

După ce a a arătat cât de muncitor este și cât de curată îi este inima, Rus atacă frontal. „Vreau să-ți cer părerea, să-ți cer acordul să candidez deputat din partea Alianței România Dreaptă (ARD) în cartierul tău, pe strada ta! Nu vreau să-ți consum timpul și nici nervii cu prezența mea, dacă crezi că nu îți pot fi partener în următorii ani. Nu e corect să fii pus în fața faptului împlinit, să nu-ți poți alege candidatul.

Dacă vrei să ne auzim voi răspunde la numărul de telefon (…). Iar atunci când am cearcăne, înseamnă că am stat la calculator să-ți răspund la mail de pe adresa (…). Mi-aș dori doar să zâmbești mai mult uneori sau să mă cerți dacă greșesc cu ceva și mai vreau să fii sincer cu mine când îmi spui: ‘Alain, candidează! Eu te sprijin!’”. Acum, câte cearcăne o mai fi făcut, citind mail-urile cu îndemnul „Alain, bagă-te!”, nu mai știm.

[nggallery id=1431]

Share
Published by
editor

Recent Posts

Politehnica a învins o prim-divizionară în cantonamentul din Antalya

Poli se află în Antalya, unde în perioada 3-14 februarie susține o perioadă de pregărire…

13 ore ago

Trei morți în urma unui tragic accident pe DN6, în Banat

Duminică neagră pe șoselele din Banat! După tragicul accident din urmă cu două săptămâni când…

13 ore ago

Baza sportivă de pe strada Costică Rădulescu va fi finalizată de două firme din Moldova

Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…

17 ore ago

Lucrările de construcție la noul Centru de Mari Arși Timișoara au fost finalizate/VIDEO

Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…

18 ore ago

Cuplaj „nefericit”! Doar remiză pentru handbaliști, înfrângere pentru baschetbaliști

Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…

19 ore ago

Eau de Cologne

George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…

20 de ore ago