Au venit, s-au distrat și au donat bani pentru animalele fără stăpân. În urna amplasată la evenimentul de strângere de fonduri organizat de asociaţia de protecţie a animalelor Animal Care Team Timişoara s-au strâns aproape 500 de euro.
Animal Care Team Timişoara (ACT) este cea mai nouă asociație pentru ajutorarea maidanezilor din oraş. Voluntarii au organizat, cu această ocazie, un party-event de strângere de fonduri destinate câinilor şi pisicilor maidaneze. Acesta a avut loc sâmbătă seara, la DejaVu Caffe de la Galeria 1.
„Donațiile au însumat 2.033 de lei, sumă aproape triplă faţă de cea adunată în urma unui eveniment similar organizat anul trecut. Banii vor fi folosiţi pentru sterilizări, tratamente şi vaccinarea animalelor aflate în grija noastră. Ne-a impresionat foarte mult donaţia unei doamne în vârstă. A văzut la televizor apelul nostru şi a adunat bani şi de la vecini, pentru a veni în ajutor maidanezilor. Ne-am dori ca astfel de bunăvoinţă să întâlnim şi la generaţiile tinere”, spune Diana Mihai, vicepreşedinte ACT Timişoara.
ACT Timişoara a intermediat cu succes zeci de adopţii de animale în ţară și în străinătate, prin protocoale de colaborare cu asociaţii de profil. Patrupedele aflate în nevoie sunt mediatizate pe contul de Facebook. „Ne dorim ca timişorenii să nu mai fie agasaţi de câinii maidanezi, uneori agresivi din cauza foametei, abuzurilor fizice şi relelor tratamente pe care le îndură pe străzi”, a conchis Mihai.
România crește. Statul improvizează. Iar diferența dintre ele începe să coste — nu teoretic, ci…
Primăria Moşniţa Nouă reamintește cetățenilor că în perioada următoare campania de colectare a deșeurilor vegetale…
Retim va distribui, în luna aprilie, câte o rolă de saci galbeni pentru gospodăriile din…
În fiecare an, pe 21 martie, este marcată Ziua Mondială a Sindromului Down, dedicată creșterii…
CSC Dumbrăvița începe meciurile din Grupa B a fazei play-out din Liga 2 în compania…
Un pas sigur spre un viitor mai bun. Pentru fiecare student, parcursul academic este o…