Turneul Stradivarius 2013 ajunge și la Timişoara. Alexandru Tomescu și vioara lui fermecată vor concerta sâmbătă seară în Biserica Romano-Catolică Millennium din Piața Traian. „Stradivarius Bach to Basics” are o importantă componentă socială, în care sunteți invitați să vă implicați.
Alexandru Tomescu și vioara Stradivarius au început, în 10 mai, o călătorie prin 12 catedrale din tot atâtea oraşe, pentru a oferi publicului un spectacol de înaltă ținută. De această dată, Tomescu prezintă Integrala Sonatelor şi Partitelor pentru vioară solo de Johann Sebastian Bach, în combinaţie cu un spectacol de lighting design special conceput.
„Stradivarius Bach to Basics” completează triada spectacolelor sincretice prezentate, în ultimii doi ani, de Alexandru Tomescu. Vioara Stradivarius Elder-Voicu, un instrument menit să facă lumea mai frumoasă, îşi va împlini complet misiunea, pentru că turneul ce îi poartă numele este dedicat Fundaţiei Hope and Homes for Children, organizaţie care are ca scop reformarea sistemului de protecţie a copilului din România.
Intrarea la concertul care începe la ora 20 este liberă, dar Alexandru Tomescu vă invită să sprijiniţi, prin donaţii în limita posibilităţilor, cauza HHC România. Numai cu ajutorul vostru, moto-ul lor – „O casă şi o familie pentru fiecare copil” – poate deveni realitate. Mai multe informaţii despre Turneul Naţional Stradivarius sunt disponibile pe site-ul oficial. Clubul Rotary Cetate Timișoara este susținatorul principal al evenimentului
Universitatea Politehnica Timișoara anunță, cu profundă durere, trecerea la cele veșnice a celui care a…
Am avut succes împotriva contestațiilor de pe strada Cezar, în lupta cu Pizzeria Poli, dar…
Lucrările de lărgire la patru benzi a drumului care leagă Sânandreiul de DN 69, Timișoara…
CSC Dumbrăvița abordează jocul cu „studenții” din Copou cu un moral foarte bun, în urma…
Aquatim a pregătit la Muzeul Apei din Timișoara un program special pentru grupuri școlare, dedicat…
Mai mulți medici vor primi apartamente pentru a locui în noul cartier ANL de la…