CJ Timis mai da 600.000 de lei pentru Poli

Aleşii locali au decis, cu mare tam-tam, majorarea bugetului lui Poli cu încă două milioane de lei, contribuţia CL ajungând la 6 milioane lei pe sezon. Mult mai discret, Consiliul Judeţean Timiş nu se lasă mai prejos.

La rectificarea bugetară din august, suma pentru susţinerea lui Poli în următorul sezon, din banii CJT, va creşte de la 2,4 milioane lei la trei milioane lei. „Nu cred că este acum cazul să ne lăudăm care a dat cu 100 de lei mai mult sau mai puţin, sau cu un milion în plus. După ce vom discuta cu colegii, la rectificarea bugetară din august vom mări bugetul pentru Poli cu 600.000 lei. Le vom da trei milioane pe sezon”, a declarat Titu Bojin, aruncând, discret, săgeți înspre primărie.

Președintele CJ admite însă că situația s-ar putea schimba și nu e la fel de expansiv pe tema Poli ca primarul Nicolae Robu. „Dacă rectificarea de buget va fi negativă, va fi mai delicat”, a completat Bojin. CJ Timiș mai dă 500.000 de lei pentru administrarea Stadionului „Dan Păltinişanu” şi plata utilităţilor. Pe lângă cele nouă milioane de lei din bani publici, Poli mai primeşte în jur de patru milioane lei din drepturile de televizare a meciurilor în noul sezon.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

6 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

10 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

10 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

11 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

12 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

13 ore ago