Ce tupeu la el sa salveze planeta!

Vă amintiți ce spun fetele alea blonde de la concursurile de miss că vor să se facă atunci când vor ajunge mari? Nu, nu soții devotate, mame eroine, nu, nici curve, ele vor cu toatele să salveze planeta. Cum vor ele să salveze stratul de ozon nici până astăzi nu s-a aflat, dar am fost informați că senatorul de Timiș Ben Oni Ardelean (PNL Hunedoara) militează pentru eliberarea cetățenilor coreeni de teroare și frică. Pe cale pașnică, începând de jos de tot, de la „munca” în mese rotunde și simpozioane, comisii și alte forme de cheltuire a banului european pe chermeze și delegații relaxante. E vorba de reuniunea de la Varșovia sub denumirea de Coaliția Parlamentară Internaționale pentru Refugiați și Drepturile Omului din Coreea de Nord (IPCNKR).

Ori senatorul de Timiș a emis un comunicat inutil de presă, chiar sinucigaș, ori cineva din media n-a avut ce face și l-a întrebat cum a fost la Varșovia. Nu știu, dar așa am aflat că senatorul Ben-Oni Ardelean a rostit un mesaj foarte important de la microfonul IPCNKR. Trebuia să facă asta, că nu se făcea să ardă fondurile alocate numai pe hotel, avion, restaurante, fresh-uri, oranjade, socate, amandine, apă plată și alte bunuri pe care le îngăduie Domnul. Conform Ziua de Vest, senatorul a zis așa: „Mesaj pentru Coreea de Nord: lăsați oamenii liberi!”. Liberalul a opinat că trebuie de urgență eliberați cetățenii coreeni de teroare, frică și disperare. Similar altor dictaturi comuniste, liderii acestor țări își tratează într-un mod barbar propriii cetățeni, disprețuind orice formă de dialog internațional pe tema drepturilor omului”, a mai zis Ardelean, cu conștiința că nu s-a dus degeaba la Varșovia.

Aș putea fi de acord cu dânsul, dar senatorul Ardelean nu spune ce vrea să facă concret pentru eliberarea poporul coreean de teroare și frică, dacă liderii de la Phenian tot ignoră reuniunile astea internaționale în care o gașcă de parlamentari de mâna a doua consumă niște fonduri UE alocate de ochii comunității internaționale. Ba mai mult, convins că până la anul nu va reuși să elibereze de teroare poporul nord-coreea, dl Ben-Oni a propus ca viitoarea întâlnire a Coaliției Parlamentare Internaționale pentru Refugiați și Drepturile Omului din Coreea de Nord (IPCNKR) să aibă loc în România, de ce nu la în viitorul muzeu al revoluției ce va fi inaugurat în scurt timp la Timișoara, conform promisiunilor electorale în vigoare?

Nu știu cum se face, dar băiatul ăsta are tupeu cât casa. După ce a stat ascuns și cu telefonul închis câteva zile în perioada „războiului regionalei ANAF”, Ben-Oni Ardelean revine în forță cu mesajul de solidaritate cu poporul prieten coreean și salvarea broaștelor țestoase cu barbă. Însă oricât te-ai enerva pe omul ăsta, o liniște lăuntrică-ți vine când vezi pe viaductul de la Fructus, chiar înainte de Finanțe, cum stă scris pe un banner: „Am încredere în Ardelean”, citat Nicolae Robu. Să-ți bagi picioarele!

Share
Published by
Eugen Sasu

Recent Posts

Fostul rector al Universității Politehnica Timișoara, Viorel Șerban, a încetat din viață

Universitatea Politehnica Timișoara anunță, cu profundă durere, trecerea la cele veșnice a celui care a…

5 ore ago

Primarul Fritz prezintă victoriile municipalității în instanță, pe disputele ”imobiliare”

Am avut succes împotriva contestațiilor de pe strada Cezar, în lupta cu Pizzeria Poli, dar…

10 ore ago

Proiectul lărgirii la patru benzi a drumului județean spre Sânandrei a fost oficial demarat

Lucrările de lărgire la patru benzi a drumului care leagă Sânandreiul de DN 69, Timișoara…

10 ore ago

Cu moral bun înaintea unei dispute dificile pe teren propriu

CSC Dumbrăvița abordează jocul cu „studenții” din Copou cu un moral foarte bun, în urma…

13 ore ago

Aquatim lansează programul ”Apa contează! Educație verde pentru viitor”

Aquatim a pregătit la Muzeul Apei din Timișoara un program special pentru grupuri școlare, dedicat…

14 ore ago

Mai mulți medici vor primi apartamente în noul cartier ANL din Giroc

Mai mulți medici vor primi apartamente pentru a locui în noul cartier ANL de la…

14 ore ago