Categories: Social

Pompierii fac preventie contra incendiilor, la mall

Pompierii se mută marți, 13 august, în Curtea de Onoare a Iulius Mall. Aici vor avea loc mai multe acţiuni organizate de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Banat”, cu ocazia manifestării „Marţi, 13 – Ziua Informării Preventive”.

Între orele 14 și 21, timișorenii vor putea vizita o expoziţie cu tehnică folosită la intervenţii şi vor afla mai multe date utile de la punctul de informare. În cadrul evenimentului va fi mediatizată campania naţională de informare şi educare preventivă „F.O.C – Flăcările omoară copii”, susţinută de Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă şi E.ON Gaz România. Reprezentanţii E.On Gaz Timişoara vor participa alături de pompierii militari la această acţiune, oferind pliante şi fluturaşi trecătorilor, pentru a atrage atenţia asupra pericolelor la care se expun utilizatorii de instalaţii neomologate sau cu defecţiuni. Totodată, pompierii militari vor informa publicul asupra măsurilor de prevenire a incendiilor în locuinţe şi gospodării.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

3 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

6 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

7 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

7 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

9 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

9 ore ago