Categories: Administratie

Tiganii proprietari cer doua milioane de euro pe Casa Muhle

Proprietarii Casei Muhle s-au gândit din nou să vândă imobilul. Municipalitatea ar fi dispusă să cumpere monumentul istoric, numai că preţul cerut este mult mai mare decât ar fi primăria dispusă să dea.

Viceprimarul Traian Stoia a anunţat astăzi că municipalitatea a purtat discuţii cu Mirela Stancu. Comform “vicelui”,  primăria este interesată să cumpere monumental istoric, mai ales că CJT nu este dezinteresat de acest subiect. Preţul cerut de proprietar este de două milioane de euro. “Mirela Stancu vrea să vândă primăriei Casa Muhle, dar cere un preţ nerealist. Şi dacă ţinem cont că instanţa poate stabili obligaţia de-a aduce clădirea la vechea formă, asta ar însemna cheltuieli de mai bine de un million de euro. Consiliul Judeţean Timiş nu este interest să cumpere. Primăria este interesată să recupereze acest monument, dar la un preţ real, stabilit de nişte evaluatori”, spune Traian Stoia. Viceprimarul afirmă că proprietarii sunt de acord cu evaluarea monumentului de către un evaluator şi crede că imobilul ar costa maxim o jumătate de milion de euro. “I-am explicat că noi vrem să o cumpărăm, dar la un preţ real. Nefiind specialist, cred că ar costa undeva între 250.000 şi 500.000 de euro”, a mai spus Stoia.

Share
Published by
Andreea Rotar-Popovici

Recent Posts

Hai la Ianova să plantezi un… CODRU! Recomandarea Visit Timiș

O vorbă din bătrâni spune că în viață trebuie să plantezi un pom, să sapi…

12 ore ago

STPT anunță modificări ale programelor de circulație pentru liniile 5, 9, 11, M11, 14 și M14

Societatea de Transport Public Timișoara anunță că, începând cu data de 30 martie 2026, în…

14 ore ago

CCIA Timiș facilitează accesul companiilor timișene la Târgul Internațional de Agricultură Novi Sad

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș invită companiile timișene să participe la o misiune…

14 ore ago

Expoziția „Fragilitatea Eternului. De la Pompeii la Grand Tour până astăzi” rămâne deschisă până în 3 mai, la Muzeul Național de Artă Timișoara

Interesul ridicat manifestat de public ține expoziția „Fragilitatea Eternului. De la Pompei la Grand Tour…

15 ore ago

Normalitatea revine la accesul spre Sânandrei. Șoferii nu vor mai ocoli kilometri pentru a intra pe drumul județean

Consilierii județeni au aprobat documentația tehnică în vederea realizării unui nou drum care să ofere…

15 ore ago