Timişorenii sunt invitaţi, în 19 decembrie, la o piesă de teatru cu totul specială, organizată de Fundaţia „Pentru Voi”, în colaborare cu Teatrul Naţional. Actorii sunt tinerii aflați în grija fundației, care au pregătit ceva… „Specific special”, cu ajutorul actriței Mădălina Ghițescu-Petre, de la TNTm.
Această seară specială aduce împreună, în sala multifuncțională a CJ Timiș, zece tineri cu dizabilități intelectuale, talentați și pasionați de teatru, o actriță, Mădălina Ghițescu-Petre, o scenografă, Dorothea Iordănescu, și un regizor, Ștefan Iordănescu, care a fost liantul dintre artă și social. „Continuăm seria premierelor marca «Pentru Voi», de această dată cu un spectacol de teatru în care actorii sunt persoane cu dizabilităţi intelectuale. În alte ţări, prezenţa actorilor cu dizabilităţi intelectuale este ceva obişnuit, dar în Romania este una din primele încercări de acest tip”, a declarat Laila Onu, director executiv al Fundaţiei „Pentru Voi”.
Scopul final al serii „specific-speciale” este unul caritabil: va fi organizată o tombolă și vor fi puse în vânzare produse realizate de tinerii cu dizabilități intelectuale de la Fundaţia „Pentru Voi”. Veți putea cumpăra, cu această ocazie, felicitări quilling și cusute manual, coronițe și steluțe decorative, lumânări și obiecte artizanale, toate pregătite special pentru sărbătorile de iarnă. Intrarea la spectacolul care începe la ora 19 este liberă, dar se acceptă donații.
Societatea de Transport Public Timișoara anunță că, începând cu data de 30 martie 2026, în…
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș invită companiile timișene să participe la o misiune…
Interesul ridicat manifestat de public ține expoziția „Fragilitatea Eternului. De la Pompei la Grand Tour…
Consilierii județeni au aprobat documentația tehnică în vederea realizării unui nou drum care să ofere…
Primăria Timișoara caută noi modalități pentru a reduce numărul câinilor care rămân în adăpost și…
Unul dintre cele mai importante și așteptate evenimente ale tenisului de masă din Dumbrăvița se…