Categories: Administratie

Enel ar putea disparea cu tot cu penele de curent de pe strazile Timisoarei

Primăria Timișoara a încheiat, anul trecut, un nou contract pentru iluminatul stradal cu furnizorul de energie electrică Enel. Penele de curent care se țin în continuare lanț, spre disperarea timișorenilor, ar putea deveni, cel puțin teoretic, istorie.

În vara anului trecut, viceprimarul Traian Stoia anunța că a reușit să obțină o reducere importantă, de 1,8 milioane de euro pe an, la contractul pentru iluminatul stradal semnat cu Enel. Asta, după ce, inițial, municipalitatea își exprimase intenția de a cumpăra curent de pe bursă. Enel și-a reconsiderat poziția și a oferit un contract mai avanatajos pentru PMT, care a acceptat oferta. Acum, Traian Stoia prezintă o nouă variantă, pe care recunoaște totuși că nu adus-o la cunoștința lui Nicolae Robu. „Oferta a venit abia joi, nu am apucat s-o discut cu primarul Robu. Am putea obține o reducere suplimentară de 20%, dacă am face un contract pe primărie, cu tot cu iluminatul stradal, cu școli, cu spitale, evident fără RATT. Oferta vine pe bursă și e clară: dacă facem un pachet cu tot ce consumă primăria, reducem cu 20%”, susține social-democratul. Acesta nu știe însă care este consumul total pentru acest eventual „pachet”. Stoia spune însă că una dintre consecințe ar putea mulțumi timișorenii sătui de bezna care se instalează frecvent pe diverse străzi din oraș. „Dacă oferta devine interesanta, s-ar putea schimba inclusiv furnizorul de iluminat stradal”, afirmă viceprimarul. Acesta nu a putut preciza însă în ce condiții ar putea fi reziliat actualul contract.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

6 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

8 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

10 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

11 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

14 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

15 ore ago