Categories: Invatamant

Povesti de groaza despre avort, la ora de religie de la clasa a patra, la Generala 19

O profesoară de religie de la Școala Generală 19 este acuzată de părinții unor elevi de clasa a patra că îi sperie cu poveștile despre pedepsele divine. Deși au sesizat Inspectoratul Școlar Timiș, oamenilor li s-a spus că reclamația lor nu se confirmă. Asta, deși mai mulți dintre ei au aflat de la copiii lor, care au 9-10 ani, că femeile care fac întreruperi de sarcină vor fi bânuite de sufletele celor nenăscuți!

Flavius Grozoni susține că fiica sa nu este înscrisă la orele de religie, dar că, anul trecut, a fost de acord ca micuța să asiste la acestea, întrucât profesoara era rezonabilă. Problemele au început în actualul an școlar. „A venit altă profesoară, lucru pe care nu l-am ştiut. Nici nu am bănuit nimic, până când un alt părinte m-a întrebat dacă fiica noastra ne-a zis ceva de discuţiile despre avort de la clasă, clasa fiind a IV-a! Nu ne spusese nimic, dar, când am întrebat-o, mi-a povestit exact ce s-a întâmplat. Un coleg mai năzdravan ar fi întrebat-o pe profesoară ce zice despre avort, iar aceasta le-ar fi răspuns că sunt mame ucigaşe care îşi omoară copii nenăscuţi, dar sufletele acestor copii nu merg nici in iad, nici in rai, ci le bântuie pe aceste femei toată viaţa”, ne-a spus Grozoni.

În acel moment, omul a cerut învățătoarei ca fiica sa să fie mutată într-o altă sală atunci când restul elevilor au religie, dar și să semnaleze direcţiunii ce li se spune copiilor. Fetița a fost mutată și totul părea în regulă. Asta, până săptămâna trecută. „Copilul a venit acasă şi m-a întrebat dacă măgarii au cruce pe spate. Am întrebat-o cine i-a spus aşa ceva. Mi-a zis că două fetițe din clasa a doua i-au spus ca profesoara de religie le-a spus că măgarii au cruce pe spate, fiindcă Isus a mers călare pe măgar”, susține Flavius Grozoni.

Părinții au depus o sesizare la Inspectoratul Școlar, iar răspunsul primit le-a lăsat un gust amar. „În urma cercetării întreprinse de inspectorul de sector Stela Albuţiu, directorul școlii, Claudia Munteanu, şi directorul adjunct s-a stabilit că elevii care nu vor să urmeze activităţiile orei de religie pot să nu le urmeze. Din cei 19 elevi care sunt la clasa a IV-a step by step, doar doi scriu că nu participă la lecţie, dar rămân la ora de religie. Eu nu înţeleg cum vine asta. Rămâne la oră, dar nu participă, adică nu răspunde la întrebări, nu dă lucrări de control, dar implicit aude ceea ce se discută acolo. Ori rămâne, ori nu rămâne la oră. S-a ajuns la concluzia că profesoara de religie nu a făcut nici un fel de presiuni psihologice asupra elevilor, că nu a jignit şi nu a umilit pe nimeni”, ne-a declarat inspectorul şcolar general Cornel Petroman.

Mulțumit de sistemul de învățământ step by step, Flavius Grozoni susține, pe de altă parte, că fiica sa are unele traume din cauza poveștilor de groază ale profesoarei de religie. „Suntem foarte multumiţi de şcoală, de sistemul step by step, și nu suntem împotriva religiei. Până acum, toţi profesorii cu care copilul nostru a intrat în contact au fost oameni normali, care au transmis informaţii potrivite vârstei elevului. Pot spune însă că am observat o anumită traumă legată de acest eveniment, concretizat prin vise urâte avute de fiica noastră. Mai mulţi părinţi au confirmat povestea cu avortul”, a conchis Grozoni.

Share
Published by
Andreea Rotar-Popovici

Recent Posts

Când succesul devine datorie publică. Filantropie 1.0 – Manual de responsabilitate pentru câștigătorii tranziției

Acest text nu este despre sărăcie. Este despre bogăția care nu își face datoria. Despre…

57 de minute ago

Unul dintre cele mai îndrăgite evenimente ale sezonului se întoarce la Ghiroda pe 13 decembrie

Primăria și Consiliul Local Ghiroda, în parteneriat cu Asociația ProDatina, organizează sâmbătă, 13 decembrie 2025,…

O oră ago

Sărbătoarea Sfântului Nicolae, protectorul copiilor şi făcătorul de minuni

Pe 6 decembrie întreaga creștinătate îl sărbătorește pe Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai iubiţi…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 6 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

2 ore ago

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

15 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

18 ore ago