Bojin nu crede că se vor face spitale regionale in tara

De îndată ce Ministerul Sănătății a anunțat cele trei orașe unde se vor construi spitale regionale pe fonduri europene, Titu Bojin, președintele CJ Timiș, încearcă să dreagă busuiocul. Cu Timișoara lăsată, din nou, pe dinafară, Bojin nu crede că se vor construi spitale regionale niciunde în țară și consideră că o variantă probabilă ar fi cea prin care se vor construi zece spitale județene.

Titu Bojin, președintele Consiliului Județean Timiș, susține că s-au purtat discuții pentru a încerca să se construiască un spital regional în Timișoara în parteneriat cu Ungaria. Astfel, pentru a obține fondurile necesare, Bojin a renunțat la reabilitarea unor drumuri. „Am dat la o parte niște drumuri pe care le aveam pregătite pentru zona de graniță, unele se motivează, unele mai puțin. În condițiile astea, se pare că încercăm, zilele acestea, fiind la Oradea directorul ADETIM al nostru, care are împuternicire din partea mea pe zona de spital, și atunci am putea discuta de aproximativ 20 milioane de euro pe care vrem să îi retragem și să îi băgăm pe spitalul acesta și să preluam noi. De discutat, am discutat teoretic, să vedem ce iese și practic”, spune Bojin. Acesta nu crede că varianta spitalelor regionale nu este viabilă. „După părerea mea, nu se va face niciun spital regional. Există două variante propuse. O variantă pentru spital regional, asta pe care o știm, dar părerea mea este că nu se va merge până la capăt cu ea. Varianta a doua, cu zece spitale județene, este mai viabilă și, după părerea mea, va fi și pusă în practică”, a mai declarat șeful CJ Timiș.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

3 ore ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

3 ore ago

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

5 ore ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

5 ore ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

5 ore ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

5 ore ago