Categories: Sănătate

A inceput campania de consultatii gratuite pentru prevenirea cancerului de prostata

La Clinica de Urologie a Spitalului Județean a început, luni, o campanie de prevenție desfășurată în premieră la Timișoara. Este vorba de o serie de consultații gratuite pentru bărbaţii cu vârste cuprinse între 50 şi 70 de ani, în scopul prevenirii cancerului de prostată.

Campania se derulează în perioada 8-12 septembrie. Obiectivul acesteia este informarea populaţiei asupra cancerului de prostată şi de depistare precoce a acestei boli. Acţiunea se adresează bărbaţilor cu vârste între 50 şi 70 de ani şi constă în consultaţii clinice şi ecografice, după efectuarea prealabilă a unei analize PSA. Costul analizei va fi acoperit de organizatori, pe baza unor vouchere distribuite prin medicii de familie şi policlinică. Consultaţiile se fac la cabinetul de urologie al Policlinicii Spitalului Judeţean, fără bilet de trimitere, după o programare telefonică. Cei interesați trebuie să sune la numărul de telefon 0356-433.111. Campania este derulată de Clinica de Urologie a Universităţii de Medicină şi Farmacie „Victor Babeş” Timişoara şi Asociaţia Non-profit de Urologie „Prof. Dr. Petru Drăgan”.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

5 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

6 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

6 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

6 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

7 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

9 ore ago