Categories: Timp liber

Gratis cu RATT, pentru spectatorii de la Plai

A noua ediție a Festivalului Plai începe vineri la Timișoara, la Muzeul Satului Bănățean. Cei care vor să meargă spre Pădurea Verde au parte, în acest an, de o surpriză: în premieră, accesul pe toate mijloacele de transport ale RATT este gratuit.

În premieră, RATT vine în sprijinul participanţilor la Plai și oferă transport gratuit pe toate liniile, pe baza brăţării de acces sau a biletului de intrare. De asemenea, autobuzul 46, care pleacă spre Muzeul Satului Bănățean de la staţia Punctele Cardinale, va circula în regim special: la fiecare jumătate de oră, până la ora 2 în fiecare seară, în perioada 12-14 septembrie.

Scena 2 a festivalului propune o serie de spectacole profesioniste, pentru o continuare firească a concertelor de la scena principală. Pe Aleea Culturală, sâmbătă și duminică, între orele 12 și 19, vor fi o mulțime de ateliere de sport, fotografie, yoga, atelierele handmade sau de îndemânare. La Casa Filmelor vor rula, în acest interval, mai multe filme, străine și autohtone: „Usturoi” (România, 2014) „Pura Vida” (Spania, 2012) sau scurtmetraje de animaţie suedeze pentru copii. De asemenea, vor avea loc sesiuni de întrebări&răspunsuri cu alpinistul Horia Colibăşanu şi regizorul Andrei Dăscălescu.

Organizatorii festivalului s-au pregătit și în caz de ploaie: au acoperit în acest an aproximativ 1.000 de metri pătraţi de suprafaţă. Un abonament pentru toate cele trei zile de Plai costă 110 lei, iar un bilet pentru o seară este 50 de lei. Plai este cel mai mare festival de world music din Europa organizat integral de voluntari. Ediţia din acest an este organizată în parteneriat cu Casa de Cultură a Municipiului Timişoara, cu susţinerea Consiliului Judeţean Timiş.

Program

Vineri, 12 septembrie
Light In Babylon
BaLaKo
Asian Dub Foundation

Sâmbătă, 13 septembrie
Light in Babylon
Duquende
Tito Paris

Duminică, 14 septembrie
Light in Babylon
Carminho
Subcarpaţi + Orchestra

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

6 ore ago

Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…

7 ore ago

A bătut un copil de 15 ani pentru lanțul de la gât! Acum își așteaptă pedeapsa

Tâlhărie în a doua zi de Crăciun! Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au reținut un…

9 ore ago

Cum arată lucrul la tunelurile de pe Margina – Holdea. Secretar de stat la Ministerul Transporturilor, în vizită pe șantier/VIDEO

Irinel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a vizitat șantierul tronsonului de autostradă dintre…

9 ore ago

Cum va fi vremea în ultimul weekend din 2025

După ce luna decembrie a fost mult mai caldă ca de obicei, cel puțin până…

11 ore ago

2025: anul în care improvizația s-a terminat

Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A…

13 ore ago