Cand muncitorii nu-s… acasa, cainele sta la fereastra! Pauza pe santierul de pe strada Doja

Muncitorii care fac reabilitarea corpului de clădire al Liceului „Moisil” de pe strada Gh. Doja și-au luat liber încă de la mijlocul săptămânii, probabil ca să nu păcătuiască prea tare. Au lăsat în locul lor un paznic de nădejde care stă la geam. Nu mai departe de începutul lunii, reprezentanții PMT lăudau ritmul alert în care se muncește pe șantierul aflat deja în întârziere.

Șantierul de pe strada Gheorghe Doja a început în primăvara lui 2014, cu termen de finalizare nouă luni. Conform proiectului, era vorba despre mansardare și amenajarea a 19 săli de clasă pentru învățământul primar, a unor săli de sport, multimedia și informatică, dar și a unor spații pentru afterschool. Lucrările, efectuate de Drufec Cons și estimate la 1,95 milioane de lei, au fost însă oprite în vara anului trecut, din cauza unor probleme legate de consolidarea unor pereți și a subsolului. La finele lunii ianuarie, șantierul a fost redeschis și, speră reprezentanții PMT, lucrările vor fi terminate înainte de luna septembrie, astfel încât la „Moisil” să nu se mai țină cursuri după-amiaza.

Muncitorii au intrat însă în vacanța de Paște chiar de la mijlocul Săptămânii Mari. Probabil ca să nu fie surprinși păcătuind, au pus lacătul pe ușă și… duși au fost! În Joia Mare, un timișorean care trecea prin zonă a constatat cu surprindere că în clădire a apărut un nou locatar! „Atenție, nu se lucrează! E lacătul pe ușă și un câine la fereastră. Am tot stat si m-am gandit ce-o fi. L-aș întreba pe Nicolae Robu, însă m-a blocat pe FB (câteva comentarii neapreciative) și oricum e prea ocupat cu statuia lui Decebal. Mi-am oferit singur răspunsul: fie muncitorii sunt în săptămâna «șantierul altfel» și au mers pe la alte șantiere, să vadă cum nu se lucrează acolo (sigur s-au dus la Lenau), iar câinele e în concediu și a plecat de la canisă la un adăpost mult mai spațios, oferit gratuit de Primăria Timișoara”, a notat, hâtru, pe Facebook, omul. Nu înainte de a imortaliza, pentru eternitate, și cățelul care se uita pe fereastră! (sursa foto: www.facebook.com)

Share
Published by
Feisbukistul de serviciu

Recent Posts

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

2 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

4 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

5 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

8 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

9 ore ago

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

o zi ago