În ultimele zile, amatorii de dramaturgie din Timișoara s-au delectat cu spectacole de soi. Totul se datorează modulului FDR, din cadrul FEST-FDR, singurul eveniment din țară dedicat dramaturgiei românești. Reprezentațiile teatrale de excepție vor continua, iar până pe 22 aprilie timișorenii vor putea să vizioneze unele dintre cele mai bune spectacole românești.
Spectacolele cu sala plină, minute de aplauze și spectatorii care nu au putut să-și ia ochii de la scenă. Acestea sunt doar câteva dintre realizările FDR. Evenimentul organizat de Teatrul Național din Timișoara a ajuns la cea de-a 20-a ediție, iar amatorii de dramaturgie au putut să vizioneze deja câteva dintre cele mai bune spectacole românești din ultimii ani. La fel se va întâmpla și în următoarea perioadă pentru că modul FDR, din cadrul Festivalul European al Spectacolului Timișoara – Festivalul Dramaturgiei Românești, a mai pregătit pentru public câteva reprezentații de neratat.
Duminică, 19 aprilie, timișorenii sunt așteptați la Studio Uțu, de la ora 17, unde se vor bucura de spectacolul „Amalia respiră adânc”, o producție a Teatrului Național Cluj, regizată de Tudor Lucanu.
„Textul Alinei Nelega, unul dintre cele mai bune texte-oglindă a experienţelor trăite în anii comunismului, este o provocare pentru orice actriţă. Anca Hanu reuşeşte, cu talentu-i bine cunoscut, să aducă pe scenă candoarea şi inocenţa, disperarea şi tristeţea, speranţa şi neputinţa resemnată a personajului ce urcă treptele vieţii”, a declarat Oana Borș selecționerul festivalului.
Tot duminică, de la ora 19, amatorii de dramaturgie sunt așteptați la „Cel care închide noaptea”, un spectacol al Teatrului Maghiar Cluj. Reprezentația se va juca în Sala Mare a Teatrului Național Timișoara. Mai mult, de la ora 21, la Sala 2, publicul este prins „În trafic”, o producție a Teatrului Național Târgu-Mureș, cu și despre femei.
Luni, 20 aprilie, sunt programate trei reprezentații din București de cea mai bună calitate. De la ora 17, la Studio UȚU, se joacă „Amintiri din epoca de școală” de Mihaela Michailov, iar de la ora 18, la Sala Mare, se va pune în scenă spectacolul „Noul locatar”de Eugene Ionesco. De asemenea, timișorenii sunt așteptați la teatru și de la ora 20, când, pe scena de la Sala 2, se va juca „Mobilă și durere” de Victor Ioan Frunză.
Biletele se pot achiziționa de la Agențiile Teatrului Național (Agenția „Mărășești” , str. Mărășești nr. 2 și Agenția „Sala 2”, Parcul Civic), de marți până duminică între orele 11 și 19, sau online, pe www.tntimisoara.com.
Florin Drăgan, rectorul UPT vorbește deschis despre un subiect important al zilelor noastre, efectele inteligenței…
Miercuri dimineața, în jurul orei 8, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Făget – Secția 10…
Două noi sensuri giratorii vor fi amenajate în cursul acestui an pe drumul județean care…
Timp de trei zile, încasarea taxelor și impozitelor locale va fi suspendată de către Direcția…
La CET Sud Timișoara sosesc câte patru garnituri de tren cu cărbune pe săptămână, a…
Timișenii își pot spune opinia asupra modului în care județul va finanța din bani publici…