Un asistent universitar de la Facultatea de Matematică – Informatică a Universității de Vest a fost săltat de procurori, după ce le-a cerut studenților săi… 600 de lei pentru a-i trece la o probă practică. Ovidiu Ariton a fost denunțat chiar de unul dintre tineri.
Un preparator de la Facultatea de Informatică a fost prins joi seară chiar în timp ce lua 600 de lei pentru a le asigura unor studenți notă de trecere la proba practică de laborator. Flagrantul a avut loc chiar în sediul Universității de Vest. Ovidiu Ariton a fost denunțat de unul dintre studenți, care a reclamat că acesta condiționa trecerea examenului de plata unei taxe. Anchetatorii au strâns mai multe probe, constatând că, foarte probabil, sistemul funcționa de mai mulți ani, iar Ariton ar mai fi luat bani și de la alți studenți. Flagrantul a fost instrumentat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Timiș, împreună cu cei de la DGA. Ovidiu Aritoni a fost reținut pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat vineri instanței, cu propunere de arestare preventivă instanței.
UPDATE: Universitatea de Vest a reacționat imediat, printr-un comunicat nesemnat, de această dată, de rectorul Marilen Pirtea. „Universitatea de Vest din Timișoara (…) are toleranță zero față de comportamentele care deviază de la principiile de onestitate, transparență, profesionalism și excelență. Evenimentul, pe cât de nedorit, este pe atât de necesar în descurajarea unor acțiuni nedemne de mediul profesionist creat la universitate. Aceasta a fost și ideea care a stat la baza protocolului semnat acum trei ani cu Direcția Generală Anticorupție (…) Instituția regretă faptul că un om nu a înțeles că universitatea are toleranță zero față de asemenea comportamente nedemne. În plus, apreciază implicarea autorităților judiciare și se bucură să îi aibă aproape în menținerea unui mediu academic sănătos”, se precizează în comunicat.
Consiliul Județean Timiș a aprobat ”rotirea” unor importante fonduri aflate la dispoziția instituției prin intermediul…
Propunerea lansată de Alfred Simonis, de a prelua de la Primăria Timișoara patru obiective din…
Asociația Poli, împreună cu mai multe organizații de protecție a animalelor, organizează un Super-Târg de…
Direcția Apelor Banat informează că au fost înregistrate ploi însemnate în bazinul superior al Timișului,…
Primăria Timișoara preia cereri pentru activități de comerț stradal cu ocazia zilei de 8 Martie,…
A ieșit bine! Tragerea la sorți pentru turneul Final Four al Cupei României a avut…