Categories: Invatamant

Dupa Evaluarea Nationala, a inceput febra inscrierilor la liceu

Chiar dacă nu au trecut prea multe zile de când au scăpat de grija Evaluării Naționale, absolvenții de clasa a VIII-a trec prin alte emoții, odată cu înscrierea la liceu. În Timiș există 169 de clase, care sunt pregătite să primească 4.792 de elevi.

Majoritatea claselor disponibile sunt cele de la profilul teoretic, acestea putând să asigure accesul pentru 2.391 de elevi. La profilul tehnologic sunt 1.834 de locuri disponibile, iar la cel vocațional sunt 504 locuri. În cazul școlilor profesionale sunt 840 de locuri, dar majoritatea au fost deja ocupate. De asemenea, la seral există locuri suficiente pentru 336 de elevi, iar la Frecvență redusă, pentru 84. Vineri, 3 iulie, s-a dat oficial startul procesului de înscriere, fiind afișate în fiecare școală gimnazială listele cu numele candidaților la liceu, în ordinea descrescătoare a mediilor de admitere (media de la Evaluarea Națională – 75% și cea din clasele V–VIII – 25%). Pe 6 iulie se vor elibera fișele de înscriere pentru elevii care doresc să participe la admitere într-un alt județ, iar până pe 8 iulie se va face repartiția locurilor speciale pentru romi. În perioada 3 – 7 iulie trebuie completate fișele de înscriere de către absolvenți și de către părinții acestora. În intervalul 4 – 8 iulie se vor corecta posibilele greșeli apărute în baza de dată, urmând ca, pe 14 iulie,să aibă loc repartiția computerizată a viitorilor liceeni. Apoi, pe 15 iulie, în școlile gimnaziale dar și în licee se vor afișa listele cu absolvenții repartizați. Ultimul pas se va desfășura în perioada 16 – 24 iulie, când trebuie depuse dosarele de înscriere la școlile la care candidații au fost repartizați.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Nu a fost vorba despre progres la Pecica, mai degrabă de ceva regres! Politehnica, doar egal în penultima etapă a sezonului regular

Joc de luptă, dar slab din punct de vedere calitativ, la Pecica, între gazdele de…

11 ore ago

Administrația județului a preluat Vila Internațional/FOTO

Consiliul Județean Timiș a preluat, vineri, clădirea Vilei Internațional, după mulți ani în care aceasta…

13 ore ago

De luni, Primăria Timișoara demarează acțiunea de cosire în oraș

De luni, 16 martie, începe programul anual de întreținere și cosire a spațiilor verzi din…

15 ore ago

Dumbrăvița închide sezonul regular pe teren propriu cu un meci tare

În ultima etapă a sezonului regular din Liga 2, CSC Dumbrăvița primește vizita Concordiei Chiajna.…

15 ore ago

AJOFM Timiş beneficiază de un noul cadru legal pentru a oferi sprijin pentru tineri, persoane vulnerabile și angajatori

De curând, a fost aprobată o ordonanță de urgență care modifică și completează Legea nr.…

16 ore ago

Anne Applebaum, laureată a premiului Pulitzer, a discutat la UVT despre democrație

Anne Applebaum, o cunoscută jurnalistă și scriitoare, s-a aflat, joi seara, la Universitatea de Vest…

16 ore ago