Categories: CulturaTimp liber

21 de flotari pentru Timisoara! Campanie pentru obtinerea titlului de Capitala Culturala Europeana

Timișorenii sunt invitați să participe la o provocare inedită. Este vorba despre „21 de flotări pentru Timișoara – oraș candidat”. Inițiativa îi aparține Asociației Timișoara Capitală Culturală 2021, care speră să-i convingă pe cât mai mulți locuitori ai orașului să facă sport pentru a susține candidatura Timișoarei la titlul de Capitală Culturală Europeană.

Campania va avea loc în perioada 31 august – 19 septembrie, fiind vorba despre 21 de zile în care doritorii vor putea face flotări pentru a susține orașul. Fie că e vorba de studenți, elevi, sportivi, artiști sau oficiali ai orașului, toată lumea este invită să dea curs provocării. Fiecare tură de 21 de flotări trebuie filmată, iar în fiecare zi pe pagina de Facebook a Asociației Timișoara Capitală Culturală 2021 se va posta câte un clip. Cei care vor să participe trebuie să folosească hashtag-ul #21pushups dacă doresc să ca filmuleț lor să poată fi văzut de toată lumea.“Candidatura Timișoarei la titlul de Capitală Europeană a Culturii este un proces prin care ne propunem să schimbăm imaginea orașului nostru și în percepția locuitorilor săi, nu doar în Europa. Este vorba despre o competiție, iar noi, ca timișoreni, trebuie să susținem candidatura, să demonstrăm că ne dorim acest titlu și să depunem, fiecare, un mic efort pentru a câștiga titlul. De ce nu prin realizarea a 21 de flotări sau 21 de genoflexiuni pentru Timișoara anului 2021? Asemenea mișcări sunt benefice procesului prin care trecem, pot fi considerate partea amuzantă, de descrețire a frunților, dar fără a uita cât de mare este efortul pe care trebuie să îl depunem împreună, ca locuitori ai orașului, pentru câștigarea titlului.”, a declarat Simona Neumann, director executiv al asociație. În luna octombrie, Timișoara va depune oficial dosarul de candidatură la titlul de Capitală Culturală Europeană 2021.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

8 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

11 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

12 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

12 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

14 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

14 ore ago