Categories: Primăria Timişoara

Greu cu patinoarul din Parcul Copiilor! Ar putea fi gata totusi in mai / FOTO

Patinoarul din Parcul Copiilor se „naște” foarte greu. Toate materialele au fost cumpărate, spun cei de la primărie, dar nu a fost pregătit încă terenul. Se va întâmpla totuși în următoarele zile și, după Paște, teoretic, timișorenii vor putea testa „gheața”. Patinoarul costă aproape 119.000 euro.

În octombrie 2015, consilierii locali au aprobat banii pentru realizarea unui patinoar artificial. Investiția nu a fost făcută însă anul trecut, așa că, în bugetul pe 2016, a fost prevăzută, din nou, o sumă pentru proiect tehnic și execuție. Era vorba despre de 546.000 lei. Licitația s-a încheiat în luna februarie. „Suma cu care a fost adjudecată lucrarea este de 532.000 lei, cu TVA, iar firma care a câștigat licitația este SC Zitico SRL. Va fi funcțional în orice anotimp, cu costuri mici. Patinoarul va fi amplasat în Parcul Copiilor, pe latura de acces dinspre bd. Revoluției, pe un teren cu dale”, declara, la vremea respectivă, primarul Nicolae Robu. Teoretic, lucrarea ar fi trebuit finalizată în două luni, însă termenul s-a scurs aproape în întregime și nici vorbă ca patinoarul de 670 metri pătrați să fie gata în aprilie. Totuși, am putea merge să patinăm înainte de finalul lunii mai. „La patinoar a fost pregătit terenul și urmează să fie turnată șapa care să niveleze suprafața și, în același timp, să asigure o ușoară înclinație a acesteia, astfel încât, în caz de ploaie, apa să nu băltească. De îndată ce va fi terminată această operațiune, se va trece la amenajarea propriu-zisă. Plăcile din care va fi realizat acesta au fost achiziționate deja, la fel ca și mantinela. Practic, nu va mai dura mult”, spun reprezentanții primăriei. Conform acestora, teoretic, în scurt timp după Paște, primii patinatori ar putea testa „gheața” din Parcul Copiilor.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Prețul stabilității iluzorii: de ce guvernarea prin ezitare ne împiedică să avansăm

România nu este condusă de o coaliție. Este administrată printr-un armistițiu administrativ cu program zilnic, unde…

40 de minute ago

AS Tour Timişoara vă invită la un sejur de vis în care să descoperiţi secretele Deltei Dunării

În mai 2026, când Delta Dunării înflorește, păsările se întorc acasă, iar nuferii colorează canalele,…

O oră ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 7 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 07.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

2 ore ago

Ioan Mateescu a rămas singurul candidat pentru şefia Asociației Județene de Fotbal Timiș. Şi-a constituit echipa de vicepreşedinţi

Ioan “Mateo” Mateescu şi-a depus astăzi oficial dosarul de candidatură pentru funcția de președinte al…

15 ore ago

O sugestie interesantă din partea Visit Timiș la final de săptămână: sunteți invitați într-un oraș cu totul special

Weekend-ul acesta profităm de vremea bună și Visit Timiș are o sugestie interesantă pentru toți…

17 ore ago

Primăria Timișoara pregătește reabilitarea clădirii ”Școlii Mici”, pentru a o transforma în grădiniță

Clădirea ”Școlii Mici” din cartierul Plopi va primi o nouă șansă pentru a găzdui activități…

17 ore ago