Categories: Invatamant

Fii implicat, fii voluntar: Timisoara are nevoie de tine

O mulțime de tineri din Timișoara au participat la Conferința Internațională „Be an Active Citizen” (Fii un Cetățean Implicat). Evenimentul și-a propus să-i convingă să fie mai activi în dezbaterea problemelor comunității, oferindu-le, în același timp, posibilitatea de a afla mai multe despre oportunitățile pe care le au ca voluntari.

Conferința „Fii un Cetățean Implicat” a fost organizată de Facultatea de Economie și de Administrare a Afacerilor din cadrul UVT. „Conferința pune accent pe experiența profesională dobândită prin voluntariat, în conformitate cu legislația națională și cea a Uniunii Europene, și pe nevoile imediate ale tinerilor în domeniu. Scopul conferinței este de a încuraja tinerii în implicarea în dezbateri și procese consultative”, spun organizatorii. Proiectul face parte din programul „Opportunities and Challenges for Tertiary Educational System in Promoting Evidence-Informed Good Governance Society – ActiveGovEdu”, finanțat prin Mecanimul Financiar SEE 2009-2014, de către Facultatea de Economie și de Administrare a Afacerilor, în parteneriat cu Institutul de Cercetări Științe Sociale al Universității din Islanda, Fundația pentru Tineret Timiș și Asociaţia Femeilor Ţigănci „Pentru Copiii Noştri” din Timișoara. Au participat la acest eveniment reprezentanți ai autorităților locale, dar și Mihai Lisețchi, ministru secretar de stat la Ministerul pentru Consultare Publică și Dialog Civic, și Andrei Popescu, ministru secretar de stat la Ministerul Tineretului și Sportului. „Facultatea de Economie și de Administrare a Afacerilor susține candidatura Timișoarei la titlul de Capitală Culturală Europeană 2021. FEAA desfășoară o campanie de conștientizare a comunității locale și județene pentru sprijinirea acțiunilor inițiate de Asociația «Timișoara Capitală Culturală Europeană», având drept scop câștigarea competiției cu celelalte orașe candidate. Simbolul susținerii acestei candidaturi, elaborat de studenții Facultății de Arte și Design a UVT, este acum purtat de câteva sute de români care își desfășoară activitatea în străinătate, dar și de mulți parteneri străini care au participat la Timișoara la conferințele UVT «Diaspora și prietenii săi 2016» și «Be an Active Citizen»”, mai transmit organizatorii.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Nu a fost vorba despre progres la Pecica, mai degrabă de ceva regres! Politehnica, doar egal în penultima etapă a sezonului regular

Joc de luptă, dar slab din punct de vedere calitativ, la Pecica, între gazdele de…

5 ore ago

Administrația județului a preluat Vila Internațional/FOTO

Consiliul Județean Timiș a preluat, vineri, clădirea Vilei Internațional, după mulți ani în care aceasta…

7 ore ago

De luni, Primăria Timișoara demarează acțiunea de cosire în oraș

De luni, 16 martie, începe programul anual de întreținere și cosire a spațiilor verzi din…

8 ore ago

Dumbrăvița închide sezonul regular pe teren propriu cu un meci tare

În ultima etapă a sezonului regular din Liga 2, CSC Dumbrăvița primește vizita Concordiei Chiajna.…

9 ore ago

AJOFM Timiş beneficiază de un noul cadru legal pentru a oferi sprijin pentru tineri, persoane vulnerabile și angajatori

De curând, a fost aprobată o ordonanță de urgență care modifică și completează Legea nr.…

10 ore ago

Anne Applebaum, laureată a premiului Pulitzer, a discutat la UVT despre democrație

Anne Applebaum, o cunoscută jurnalistă și scriitoare, s-a aflat, joi seara, la Universitatea de Vest…

10 ore ago