Categories: Economic

Sunt bani de luat: 40 de milioane de lei pentru tinerii intreprinzatori

Bani pentru afaceri: aproape 40 de milioane de lei pot fi luați de tinerii întreprinzători din România. Până pe 30 august sunt deschise aplicatiile pentru programul privind stimularea înfiinţării şi dezvoltării microîntreprinderilor de către întreprinzătorii debutanţi în afaceri SRLD, respectiv programul pentru dezvoltarea abilităţilor antreprenoriale în rândul tinerilor şi facilitarea accesului acestora la finanţare – START.

Programul privind stimularea înfiinţării şi dezvoltării microîntreprinderilor de către întreprinzătorii debutanţi în afaceri SRLD are un buget de 22,7 milioane de lei, bani estimați să ajungă pentru peste 500 de intrepreinzatori debutanti. Valoarea maximă a alocației financiare nerambursabilă este de 45.245 lei/beneficiar și poate reprezenta cel mult 50% din valoarea cheltuielilor din planul de afaceri. Sunt eligibile categorii de cheltuieli precum terenuri pentru realizarea de construcţii/amenajare, construcţii, achiziţionarea de spaţii destinate realizării activităţii, mobilier, echipamente tehnologice, maşini, utilaje şi instalaţii de lucru, achiziţionarea de instalaţii de încălzire sau climatizare, brevete de invenţie, realizare pagină web (maximum 10.000 lei), consumabile, materii prime, mărfuri, salarii, consultanță etc.

Programul START are alocată suma de 17 milioane de lei, iar fiecare societate selectată poate beneficia de un sprijin de 120.000 de lei, reprezentând maxim 90% din totalul cheltuielilor eligibile aferente planului de afaceri. În acest program se pot înscrie firmele înregistrate la Registrul Comerțului de mai puțin de doi ani, cu exceptia SRLD-urilor. Principalele categorii de cheltuieli eligibile prin acest program sunt: echipamente tehnologice, maşini, utilaje şi instalaţii de lucru, inclusiv software, aparate şi instalaţii de măsură, control, reglare, cititoare pentru cod de bare, cântare electronice cu/fără printer pentru etichetare, aparate de marcat electronice fiscale, autoutilitare din categoria N1, N2, N3, cu excepţia vehiculelor de teren simbol G, echipamente IT tehnică de calcul, achiziţionarea de spaţii de lucru. Toate detaliile le găsiți aici. Aplicațiile pentru ambele programe vor fi deschise până în 30 august, ora 20.

Share
Published by
Ioana Toma

Recent Posts

Politehnica a învins o prim-divizionară în cantonamentul din Antalya

Poli se află în Antalya, unde în perioada 3-14 februarie susține o perioadă de pregărire…

6 ore ago

Trei morți în urma unui tragic accident pe DN6, în Banat

Duminică neagră pe șoselele din Banat! După tragicul accident din urmă cu două săptămâni când…

6 ore ago

Baza sportivă de pe strada Costică Rădulescu va fi finalizată de două firme din Moldova

Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…

10 ore ago

Lucrările de construcție la noul Centru de Mari Arși Timișoara au fost finalizate/VIDEO

Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…

11 ore ago

Cuplaj „nefericit”! Doar remiză pentru handbaliști, înfrângere pentru baschetbaliști

Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…

12 ore ago

Eau de Cologne

George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…

13 ore ago