Categories: Alte sporturi

Banat – Oltenia, un duel tare, de aceasta data sub panou

Două echipe aflate în situații similare se întâlnesc marți, la Timișoara. BC SCM și SCMU Craiova au o înfrângere în prima etapă a campionatului, urmată de trei succese, dintre care două în Cupa României şi una în sezonul regulat.

Bănăţenii vin după o victorie pe terenul lui Dinamo (73-64), în campionat, și după ce au învins de două ori Olimpic Baia Mare (96-69 și 103-74), în Cupa României. „Craiova a obținut o performanță excelentă, eliminarea din Cupa României a Piteștiului, o echipă foarte periculoasă. SCMU are doar patru străini, dar jucători foarte buni, cu americanul Paul ce poate juca și poziția 5, baschetbalist cu mână bună, cu foarte experimentatul Marinovic și cu 4-5 români de valoare. Încercăm să pregătim meciul cât mai bine posibil, chiar dacă în această perioadă nu ne-am putut antrena în sala de joc, unde are loc un concurs de scrimă. Suntem într-un ritm bun și vrem să-l păstrăm. În ciuda unor accidentări, sper ca toată lumea să fie pregătită pentru partidă”, a spus pentru site-ul clubului, Nenad Mandic, antrenorul BCT. Partida BC Timișoara – SCMU Craiova se joacă marți, 11 octombrie, de la ora 19, la sala Constantin Jude, iar biletul de intrare costă 10 lei.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Nicio surpriză la Lugoj! Voluntari câștigă după trei seturi… simetrice

Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…

26 de minute ago

Eveniment special: Festivalul județean de toacă, pricesne și teatru religios „Suflet primenit”

Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…

55 de minute ago

Educație pentru Comunitate Teregova – educația care construiește viitorul unei comunități

În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…

3 ore ago

Lucrările la tronsonul de autostradă Margina – Holdea au ajuns la un stadiu fizic de 56 de procente/VIDEO

Șantierul secțiunii Margina – Holdea din autostrada A1 merge înainte. Acolo sunt pe teren 330…

13 ore ago

GASTROPAN 2026: Banatul își consolidează statutul în panificația românească. Moara Maria și brutăriile locale, în prim-planul excelenței/FOTO

Ediția a XVII-a a expoziției internaționale GastroPan, desfășurată în perioada 19–21 martie 2026, la Sibiu,…

15 ore ago

Orgolii multe, fotbal puțin! Politehnica și Unirea Alba Iulia s-au ținut reciproc în șah/FOTO

Derby în C7 și meci de tradiție pentru fotbalul românesc, chiar dacă vorbim de liga…

17 ore ago