Categories: Alte sporturi

Arlechinii au invins la scor „sarazinii” din Banat

Campioana României la rugby a văzut pe propria piele ce înseamnă un joc pe tărâmul celor care au inventat acest sport minunat. Timişoara Saracens a pierdut clar o partidă în care a avut de învăţat cum să te aperi şi cum să ataci, atât cu înaintarea, dar mai ales pe linia de treisferturi.

Harlequins Londra, unul din giganţii lumii la rugby, s-a impus categoric cu 75-3, la capătul unui meci în care a înscris 11 eseuri, 10 transformate. Timişoara a început fără Burcea, accidentat chiar la antrenamentul căpitanului, Calafeteanu şi Jody Rose – accidentaţi, dar nici cu ei în teren soarta bănăţenilor nu putea fi mai bună. Conache a marcat punctele de onoare ale bănăţenilor, aflaţi la al patrulea joc soldat cu înfrângere în Challenge Cup. Pentru Timişoara urmează o pauză de două săptămâni şi jumătate, după care elevii lui Granger Heickell se vor pregăti pentru ultimele două jocuri din această competiţie europeană, acasă cu Stade Francais şi în deplasare la Edinburgh.

Timişoara Saracens: Aholelei, Rădoi, Pungea, Popârlan, Drenceanu, Morrison, Lazăr, Ianuş, Conache, Umaga, Tangimana, Kinikinilau, Sefanaia, Lemnaru, Shennan. Rezerve: Căpăţână, Militaru, Mariş, Mureşan, Dumitru, Simionescu, Popa, Gorcioaia

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Lucrările la tronsonul de autostradă Margina – Holdea au ajuns la un stadiu fizic de 56 de procente/VIDEO

Șantierul secțiunii Margina – Holdea din autostrada A1 merge înainte. Acolo sunt pe teren 330…

49 de minute ago

GASTROPAN 2026: Banatul își consolidează statutul în panificația românească. Moara Maria și brutăriile locale, în prim-planul excelenței/FOTO

Ediția a XVII-a a expoziției internaționale GastroPan, desfășurată în perioada 19–21 martie 2026, la Sibiu,…

4 ore ago

Orgolii multe, fotbal puțin! Politehnica și Unirea Alba Iulia s-au ținut reciproc în șah/FOTO

Derby în C7 și meci de tradiție pentru fotbalul românesc, chiar dacă vorbim de liga…

5 ore ago

Bază sportivă renovată din cartierul Mehala a fost inaugurată și deschisă activității sportive

Așteptată de luni bune de zile, deschiderea noii variante modernizate a stadionului Dacia, noua bază…

8 ore ago

Ioan Mateescu este noul președinte al Asociației Județene de Fotbal. Vezi cine sunt noii vicepreședinți

Sâmbătă, 21 martie este o zi importantă pentru fotbalul județean. La Sala Multifuncțională a Consiliului…

8 ore ago

Dumbrăvița pierde la Chiajna într-un meci din care putea scoate ceva

După 1-0 acum o săptămână pe teren propriu, acum a fost 0-1 la Chiajna. Altfel,…

9 ore ago