„Bătrânele doamne” pe două roți s-au lăsat din nou admirate și fotografiate din toate unghiurile, în Piața Victoriei. De această dată, la Retroparadă a fost lansat și un volum cu poveste, care poartă semnătura unui timișorean îndrăgostit până peste poate de mașinile de epocă.
Orice paradă a mașinilor de epocă adună, la Timișoara, o mulțime de curioși. Iar dacă vremea este frumoasă, garantat, platoul din fața Operei Română se transformă în… studio foto ad-hoc. Asta, pentru că, mici și mari, timișorenii fac sute de fotografii alături de mașinile care arată ca-n filme. Acestea sunt mereu strălucitoare și extrem de bine îngrijite, ca și cum abia ar fi ieșit de pe poarta fabricii, deși unele dintre ele au ajuns deja la o vârstă venerabilă. Nici ediția din acest a Retroparadei de primăvară nu a făcut excepție. Au fost câteva zeci de mașini, care au fost studiate pe toate părțile mai ales de copiii extrem de curioși. Au lipsit, de această dată, colecționarii sârbi, care n-au putut veni din cauza… zăpezii. A fost lansat, chiar în timpul expoziției, și un interesant volum dedicat mașinilor de epocă. Este vorba despre „Automobilele în Timișoara interbelică”, care îl are drept autor pe Vlad Capotescu. Acesta a avut nevoie de patru ani pentru a termina cartea, dar se pare că a meritat: aproape jumătate din tiraj era deja rezervat, chiar înainte de lansarea propriu-zisă.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”3425″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”150″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
În România, meritul nu aduce resurse. Puterea, da. Diferența dintre orașe nu ține de…
Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…
Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…
Senatorul Sorin Șipoș, preşedinte al USR Timiş, afirmă că AUR, deşi are un discurs anti-sistem,…
Două incendii și victime în Timiș, vineri. Primul incendiu a fost anunțat în Izvin, iar…
Primele concluzii după explozia de la Poliția Lugoj care a băgat trei oameni în spital…