Categories: Economic

Serbia, Turcia si China, principalii parteneri extracomunitari ai Timisului

Relaţiile economice dezvoltate de judeţul Timiş cu ţările aflate în afara blocului Uniunii Europene sunt în continuă creştere. Din 2007, când operaţiunea de vămuire a fost eliminată pe relaţia UE, valoarea comerţului exterior cu ţările aflate în afara acordului de liber schimb a crescut constant.

„În anul 2007 a fost punctul de la care acest comerţ a fost demarat. Din acel an, volumul comerţului exterior cu ţările non-UE a crescut continuu, operaţiunile vamale au crescut an de an. Instituţia noastră se ocupă cu vămuirea produselor importate din ţările din afara Uniunii Europene”, ne-a declarat Gabriel Moldovan, directorul executiv al Direcţiei Regionale Vamale Timişoara. Principalii parteneri comerciali non-UE ai Timişului sunt, conform datelor legate de operaţiunile vamale, Serbia, Turcia sau China. Conform oficialului Direcţiei Regionale Vamale, Timişul nu este un judeţ cu risc vamal ridicat. „Cele mai mari probleme sunt cele legate de completarea greşită a declaraţiilor vamale, ceea ce poate duce la o scădere a drepturilor de încasat la buget. Nu au fost înregistrate lucruri importante din punct de vedere a operaţiunilor vamale în Timiş, în ultima perioadă”, a mai declarat Moldovan.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Lucrările la tronsonul de autostradă Margina – Holdea au ajuns la un stadiu fizic de 56 de procente/VIDEO

Șantierul secțiunii Margina – Holdea din autostrada A1 merge înainte. Acolo sunt pe teren 330…

6 ore ago

GASTROPAN 2026: Banatul își consolidează statutul în panificația românească. Moara Maria și brutăriile locale, în prim-planul excelenței/FOTO

Ediția a XVII-a a expoziției internaționale GastroPan, desfășurată în perioada 19–21 martie 2026, la Sibiu,…

9 ore ago

Orgolii multe, fotbal puțin! Politehnica și Unirea Alba Iulia s-au ținut reciproc în șah/FOTO

Derby în C7 și meci de tradiție pentru fotbalul românesc, chiar dacă vorbim de liga…

11 ore ago

Bază sportivă renovată din cartierul Mehala a fost inaugurată și deschisă activității sportive

Așteptată de luni bune de zile, deschiderea noii variante modernizate a stadionului Dacia, noua bază…

14 ore ago

Ioan Mateescu este noul președinte al Asociației Județene de Fotbal. Vezi cine sunt noii vicepreședinți

Sâmbătă, 21 martie este o zi importantă pentru fotbalul județean. La Sala Multifuncțională a Consiliului…

14 ore ago

Dumbrăvița pierde la Chiajna într-un meci din care putea scoate ceva

După 1-0 acum o săptămână pe teren propriu, acum a fost 0-1 la Chiajna. Altfel,…

15 ore ago