Categories: Timp liber

Tura Licuricilor se intoarce! Hai sa alergi cu luminite prin Piata Unirii

Timișorenii sunt invitați la o alergare mai altfel, care va porni din Piața Unirii. Fiecare participant va avea o luminiță, astfel încât, datorită sutelor de alergători care sunt așteptați la start, să fie creată o undă de lumină în mișcare.

Startul se va da sâmbătă, 8 iulie, în Piața Unirii, de la ora 21.30, când va începe încălzirea. Pentru a evidenția și mai bine „unda luminată”, participanții vor primi tricouri galbene inscripționate cu negru, cu mesajul Timișoara Light Up!Cele 300 de tricouri vor fi distribuite după criteriul „primul venit, primul servit”, cu condiția ca participanții să aibă o lanternă sau o frontală, care să fie aprinse permanent pe traseul de alergare. Atenție: nu vor primi tricouri cei care vor avea doar lanterna telefonului mobil, acest obiect putând fi folosit suplimentar pentru mai multe luminițe pe parcursul alergării. Alergarea este accesibilă inclusiv celor mai puțin antrenați, distanța unei ture fiind de 2,5 km. Cei mai antrenați pot alerga două ture, adică 5 km. „Tura Licuricilor a fost dedicată Timișoarei în 2016, când timișorenii au trăit cu emoție candidatura și competiția națională, pentru titlul de Capitală Europeană a Culturii. În semn de susținere pentru oraș, Alergotura a organizat această alergare nocturnă. Anul acesta, la Tura Licuricilor sărbătorim Timișoara și succesul de anul trecut. Așteptăm cât mai mulți participanți”, spune Valentin Mureșan, coordonatorul evenimentului. La fel ca la ediția din 2016, organizatorii intenționează să realizeze un video al evenimentului, care să poată fi folosit pentru promovarea Timișoarei ca viitoare Capitală Europeană a Culturii.

Share
Published by
Ioana Toma

Recent Posts

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

14 minute ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

44 de minute ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

2 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

3 ore ago

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat contractul de finanțare a reabilitării termice a școlii generale 16

La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…

6 ore ago

Primele două comune timişene, Fibiş și Maşloc, au fost convinse să realizeze comasarea

Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…

6 ore ago