Anul 2017 va fi, cel mai probabil, anul recordurilor pe Aeroportul Internaţional Timişoara. Traficul a crescut, în primele șapte luni, cu 62% față de anul precedent, iar iulie a bătut toate previziunile.
Lunile de vară au făcut ca traficul de pe Aeroportul Internaţional din Timişoara să atingă cifre record. Oricum, în perioada ianuarie – iulie, 925.257 de pasageri au călătorit cu avionul spre sau de la Timişoara, cu 62% mai mult decât în 2016, când au fost înregistraţi 571.270 pasageri. „Iulie 2017 a fost luna cu cei mai mulţi pasageri din istoria aeroportului. Peste 160.000 de persoane au zburat de la sau spre Timişoara. Această cifră creează premisele ca, la mijlocul lunii august, să avem pasagerul cu numărul un milion”, spune directorul aeroportului, Daniel Idolu. Milionul de pasageri ar putea fi atins, conform estimărilor, în perioada 12-18 august. Ca o comparație, în 2016, s-a ajuns la acest număr de pasageri la finele lunii noiembrie.
În 2016, în primele șapte luni, la Timșoara au decolat şi au aterizat 7.213 curse aeriene. Anul acesta, în același interval au fost 10.031 zboruri. A crescut, de asemenea, gradul de încărcare al aeronavelor: de la o medie de 79 pasageri, s-a ajuns acum la o medie de 92 persoane. Destinaţiile preferate sunt, în continuare, Bucureşti, Londra şi Munchen, dar se bucură de succes și cursele charter spre Antalya şi Heraklion, Palma de Mallorca, Santorini şi Zakynthos. Traficul cargo a crescut și el cu cu 6,3%. Mai trebuie spus că, din această toamnă, de la Timișoara se va putea zbura direct către Frankfurt-am-Main şi Tel Aviv. Frankfurt-am-Main va avea o frecvenţă zilnică, iar Tel Aviv, cu zboruri în zilele de luni şi vineri, va fi prima legătură între Timişoara şi o destinaţie din afara Europei.
Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…
Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…
În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…
În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…
De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…
Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…