Categories: Primăria Timişoara

La Punctele Cardinale trebuie sa se dea cu vopsea neagra pe asfalt. Pentru ca soferii sa nu mai vada dublu

E una dintre cele mai aglomerate intersecții din oraș, dar ce faci când pe aceeași bandă sunt două marcaje? Se întâmplă la Punctele Cardinale, unde o fotografie postată pe Facebook a stârnit o mulțime de reacții. Primarul Nicolae Robu are o explicație mult mai simplă.

În zona Punctelor Cardinale, dacă te uiți la marcajele de pe asfalt, ai senzația că… vezi dublu. De fapt, chiar vezi, pentru că, pe anumite porțiuni, săgețile sunt câte două. Asta a remarcat și un șofer, care a postat o fotografie pe Facebook. Reacțiile ironice au apărut imediat, cu precădere la „priceperea” angajaților primăriei. „Nu s-a făcut niciun marcaj recent, numai că marcajul mai vechi, acoperit destul de multă vreme în urmă cu vopsea neagră, s-a dus. A ieșit la vedere acum și marcajul vechi, alături de cel nou. Urmează, până la primăvară, când se va putea reface complet, să se acopere din nou cu vopsea neagră marcajul vechi. Se intervine, nu se poate să rămână așa”, a declarat primarul Nicolae Robu. La Timișoara s-a făcut mult caz, la începutul iernii, de marcajele de la Pasajul Jiul. Deși văzute de sus arată ciudat, acestea sunt considerate utile de mulți șoferi, cel puțin văzute de la nivelul volanului.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

12 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

15 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

16 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

16 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

18 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

18 ore ago