CJ Timis reziliaza primul contract de deszapezire. Acesta era de aproape 1.3 milioane de lei

Prima zăpadă, nici aceea foarte abundentă, căzută în Timiș aduce și prima reziliere a unui contract de deszăpezire pentru drumurile județene. Firmele care și-l adjudecaseră, pentru 1,27 milioane de lei, nu s-au achitat de obligații, așa că vor fi trimise la plimbare.

Consiliul Județean Timiș a demarat procedurile de reziliere a unui contract de deszăpezire. Președintele CJ, Călin Dobra, a convocat de urgență, marți dimineață, o ședință la care au luat parte reprezentanți ai Direcției Tehnice și ai societăților comerciale Eldiclau SRL și Homestrade SRL, care aveau contract de deszăpezire pe zona de nord – Timișoara-Pișchia, pe o lungime de 166 km. În zonă au fost înregistrate, luni, două accidente, iar mai multe mașini au patinat și au ieșit de pe șosea. Cele două societăți vor rămâne acum fără contract, pentru că nu și-au respectat obligațiile contractuale. „Două persoane, printre care un copil au fost rănite, luni, în urma unui accident produs între Sînandrei și Carani. Un alt accident a avut loc pe drumul care face legătura între Sânmihaiu Român și Bobda. De asemenea, mai multe mașini au alunecat și au ieșit în afara părții carosabile. Constatând proasta gestionare a situației, am dispus rezilierea contractului de deszăpezire. Rezilierea se va face în 2 zile, timp în care, conform prevederilor legale, vom face demersurile pentru atribuirea, în regim de urgență, a acestor servicii către o altă societate, astfel încât să nu fie probleme”, spune Dobra. Dacă sesizați alte probleme în județ, puteți suna imediat la numărul de telefon 0731-540.965.

Din punct de vedere al deszăpezirii, Timișul a fost împărțit în șase zone, astfel:

  • zona I – zona de vest – Sânnicolau Mare – 158, 2 km: asocierea Elf Road SRL – Inteco Holding SRL (1,19 milioane de lei)
  • zona II – zona de nord – Timișoara-Pișchia – 166 km: asocierea Eldiclau SRL – Homestrade SRL (1,27 milioane de lei) – în curs de reziliere
  • zona III – zona de sud – Deta – 236,5 km: Axela Construcții SRL (1,56 milioane de lei)
  • zona IV – zona de sud-est – Buziaș – 151, 5 km: MNG Trans SRL (1,38 milioane de lei)
  • zona V – zona de nord-est – Bethausen – 170, 1 km: Compact Product SRL (1,1 milioane de lei)
  • zona VI – zona de est – Făget-Fârdea – 285, 4 km: Tehnocer SRL (2,02 milioane de lei)
Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

5 minute ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

53 de minute ago

Începând de luni, restricții de circulație bulevardul 16 Decembrie 1989

La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

O oră ago

Lugojul a uitat să mai câștige! Înfrângere șoc după ce a avut 2-0

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj se află din păcate pe „topogan”. Tocmai a bifat…

O oră ago

Prețul stabilității iluzorii: de ce guvernarea prin ezitare ne împiedică să avansăm

România nu este condusă de o coaliție. Este administrată printr-un armistițiu administrativ cu program zilnic, unde…

4 ore ago

AS Tour Timişoara vă invită la un sejur de vis în care să descoperiţi secretele Deltei Dunării

În mai 2026, când Delta Dunării înflorește, păsările se întorc acasă, iar nuferii colorează canalele,…

5 ore ago