Timp liber

Tradiții la români: două zile de spectacole de folclor autentic la Timișoara

Artiști din Banat, din Ardeal și din Basarabia, soliști îndrăgiți precum Liliana Laichici, Andreea Voica, Mihaela Petrovici sau Carmen Popovici Dumbravă, dansatori și orchestre. Toate acestea și multe altele, într-un regal folcloric la Timișoara.

Ediția a cincea a Festivalului Național de Folclor „Tradiții la români”, organizată de Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș, stă să înceapă. Spectacolele au loc în zilele de 16 și 17 octombrie, de la ora 18, 30, în sala Capitol. Timișoara devine astfel epicentrul folclorului românesc autentic.

Marți, 16 octombrie, urcă pe scenă Ansamblul „Lăutarii” din Chișinău, condus de maestrul Nicolae Botgros, într-un spectacol de anvergură ce îl are ca invitat special pe Ion Paladi. Ansamblul „Timișul” și invitații săi, Andreea Voica, Nicu Novac și Carmen Popovici Dumbravă, va oferi un memorabil moment artistic, iar de la Târgu Mureș este invitat Ansamblul „Mureșul”, împreună cu soliștii Maria Sântean Faghiura, Dorina Grad, Dorina Oprea și Leontina Pop.

Miercuri, 17 octombrie, în cea de-a doua zi a festivalului, Ansamblul Profesionist Banatul aduce în fața spectatorilor momente de muzică și dansuri din zona Banatului. Orchestra Ansamblului Profesionist Banatul, coordonată de dirijorul Sebastian Roșca, a pregătit o suită muzicală spectaculoasă, care pune în valoare tehnica și pasiunea interpreților. Dansatorii coordonați de maeștri coregrafi Brândușa și Nicolae Stănescu vor prezenta dansuri în premieră, dar și jocuri vechi precum „Carabele” sau „Călușarul bănățean”. Voci emblematice pentru zona Banatului vor oferi un recital: Liliana Laichici, Mihaela Petrovici, Stana Stepănescu, Iasmina Iova, Puiu Codreanu, Adrian Stanca, Ghiță Călțun Brancu, Daniel Scorobete, Ion Peptenar și Ioniță Ienea.

Invitațiile se găsesc la sediul Centrului de Cultură și Artă al Județului Timiș, str. E. Ungureanu, nr. 1 din Timișoara.

Share
Published by
Ioana Toma

Recent Posts

Fabi Marincu, meci de senzație în victoria cu CSU Alba Iulia. Din păcate, un record excelent a fost stopat în meciul de astăzi

Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…

4 ore ago

Nicio șansă pentru Dumbrăvița la Voluntari. Bănățenii au intrat pe teren doar cu gândul să nu primească multe

De neînțeles comportarea Dumbrăviței din meciul de la Voluntari, unde a intrat să se apere.…

7 ore ago

Un proiect câștigat de UVT va ajuta comunitatea din Dumbrăvița

Universitatea de Vest din Timișoara a reușit atragerea unei noi finanțări nerambursabile dedicate modernizării infrastructurii…

9 ore ago

Pe 13 decembrie va avea loc ediția din acest an a Concertului de Crăciun, de la Biserica Millennium

Tradiția va fi respectată și comunitatea italiană din Timișoara va organiza și în acest an…

9 ore ago

Centrul orașului Sânnicolau Mare va fi reabilitat, cu pest cinci milioane de euro

Zona centrală a orașului Sânnicolau Mare va fi modernizat cu fonduri europene. O piațetă modernă,…

10 ore ago

Cuplaj sportiv la Sala Constantin Jude. Meciuri de handbal și baschet

Urmează o dublă alb-violetă pe parchetul sălii “Olimpia”. Ziua de duminică se va transforma într-o…

10 ore ago