Social

Patru bărbați, prinși pe câmp, dis-de-dimineață, aproape de granița cu Serbia

Patru străini au fost prinși ieri, dis-de-dimineață, aproape de granița dintre Serbia și România. Polițiștii de frontieră i-au depistat pe intruși”, pe care i-au legitimat ulterior.

Oamenii legii de la Poliția de Frontieră Oravița au stabilit că este vorba de trei albanezi și un kosovar, prinți în apropierea localității de frontieră Grădinari, din județul Caraș-Severin. Bărbatții nu vorbeau limba română și nu își puteau justifica prezența în zonă, sâmbătă dimineața, la ora 6.00.

Bărbații cu vârste cuprinse între 25 și 29 de ani au declarat că încercau să treacă ilegal frontiera, din Serbia, înspre România, pe la frontiera verde, pentru a ajunge în vestul Europei. Polițiștii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de trecere frauduloasă a frontierei de stat. Migranții ilegali au fost predați către autoritățile sârbe, în baza acordului de readmisie.

Share
Published by
Dan Oancia

Recent Posts

„Marea ţiganiadă” PNL-istă

Mărturisesc că iniţial nu am înţeles deloc demersul Primăriei de-a închiria un spaţiu în buricul…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 9 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 09.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

Politehnica a învins o prim-divizionară în cantonamentul din Antalya

Poli se află în Antalya, unde în perioada 3-14 februarie susține o perioadă de pregărire…

17 ore ago

Trei morți în urma unui tragic accident pe DN6, în Banat

Duminică neagră pe șoselele din Banat! După tragicul accident din urmă cu două săptămâni când…

17 ore ago

Baza sportivă de pe strada Costică Rădulescu va fi finalizată de două firme din Moldova

Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…

21 de ore ago

Lucrările de construcție la noul Centru de Mari Arși Timișoara au fost finalizate/VIDEO

Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…

22 de ore ago