SCM Politehinica Timișoara – Dunărea Călăraşi, meciul din etapa a XVII-a din Liga Zimbrilor, s-a înscris în scenariul ultimelor partide directe, două jocuri încheindu-se la egalitate şi două la un gol diferenţă. Acum, violeţii s-au impus cu 29-28, poate mai uşor decât o arată scorul, dar tot cu emoţii.
Prima parte a meciului a avut două perioade distincte, cu oaspeții foarte rapizi și inspirați de la start până în minutul 10, când au condus cu 7-3 și cu timișorenii în revenire excelentă în următoarele 20 de minute. Reechilibrarea situației, pe tabelă, s-a datorat și apărării om la om a lui Vuk Milosevic la Dragoș Hanțaru, iar trupa din Călărași nu a mai dat la fel de ușor goluri ca în debutul întâlnirii, iar Șelaru nu a mai apărat la fel de bine. A fost și rândul lui Tcaciuc să se remarce tot cu șase intervenții, la fel ca și omologul său. 13-11 la pauză pentru violeţi.
Repriza a doua a fost controlată de bănățeni. A fost un start de senzație pentru violeți, cu 16-11 și apoi 22-14, diferenţa maximă. Văzându-se cu sacii în căruţă, gazdele au lăsat piciorul de pe acceleraţie, iar de la 29-24 s-a încheiat 29-28! Victoria este însă importantă, iar Poli rămâne neînvinsă pe teren propriu în acest sezon.
Marius Sadoveac a fost din nou cel mai bun jucător al trupei pregătite de Pero Milosevic, reuşind 10 goluri. Deocamdată, gruparea viola se află pe locul 6, cu 31 de puncte, venite după 9 victorii, 4 remize şi 4 eşecuri.
Un derby de tradiție al handbalului românesc s-a încheiat dezamăgitor pentru reprezentanta Banatului. Minaur Baia…
Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…
În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…
La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…
Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…
Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…