Sport

O eroarea defensivă cât o înfrângere. ASU Poli pierde la limită la Cluj

Au fost curajoşi, au jucat cu atitudine, dar au pierdut. Pe scurt, povestea meciului disputată de ASU Politehnica pe Cluj Arena, contra Universităţii în etapa a 23-a a ligii secunde. Ardelenii nu au impresionat, dar au făcut destul încât să îşi apropie victoria. Au profitat de singura greşeală defensivă a bănăţenilor pentru a se impune cu 1-0.

Prima repriză a fost deschisă, s-a jucat fără perioada de acomodare, ambele echipe combinând frumos în jumătăţile adverse. Clujenii au avut două cornere încă din primele două minute de joc, după care Politehnica a arătat că s-a dus să joace pe cea mai mare arenă de liga secundă din ţară. Plămadă a scăpat singur cu fostul coleg Dur Bozoancă, dar a tras lamentabil în minutul 7. După alte 7 minute acelaşi jucător are o execuţie excelentă, foarfecă după un corner, dar balonul a lovit bara. La cealaltă parte, atacantul Gavra a avut cele mai mari şanse, dar Murariu a fost la post. O fază ciudată care se putea termina cu un gol s-a petrecut în minutul 42. După o lovitură liberă a poliştilor, mingea care se îndrepta spre poartă l-a lovit pe arbitrul Vidican, iar clujenii au plecat pe contraatac, dar acelaşi Gavra, deşi a avut două posibilităţi a obţinut doar un corner.

Violeţii au pornit bine şi în repriza secundă, dominând teritorial însă totul s-a schimbat în minutul 53. Atunci, o centrare plouată de pe dreapta nu a fost apreciată corectă de Jurj, care l-a lăsat pe Taub singur, acesta a asezat mingea pentru Mircea Axente, iar fostul polist a dechis şi totodată închis tabela d ela circa 7 metri, 1-0. Acelaşi Axente a fost după 10 minute blocat în ultimul moment de Murariu, după care Bozoancă a scos cu un reflex foarte bun şutul bun al lui Manea. Pe final s-a jucat pe contre, iar Bedea a avut şansa egalării în minutul 90, dar a tras slab.

Aşadar, Universitatea s-a impus la limită şi urcă pe locul 3, iar ASU Politehnica este pe 12 şi are nevoie disperată d evictorie etapa viitoare cu Bacăul.

„U” Cluj: Dur Bozoancă – I. Ursu, Abrudan, Berci – Căpuşă (Haţiegan 82′), Gab. Giurgiu, G. Florescu, Taub – Axente, Gavra (Al. Coman 83′), Goga (cpt.)(Nic. Pîrvulescu 90+3′)
Antrenor: Bogdan Lobonţ

ASU Politehnica: Murariu – C. Jurj, Mera (cpt.), Scutaru, Cojocaru – Bg. Vasile, Dros – A. Manea, Ignea (Trif 87′), Schieb (Bedea 65′) – I. Plămadă (Mih. Ene 74′)
Antrenor: Cosmin Petruescu

Share
Published by
Ino Ardelean

Recent Posts

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

13 ore ago

Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…

14 ore ago

A bătut un copil de 15 ani pentru lanțul de la gât! Acum își așteaptă pedeapsa

Tâlhărie în a doua zi de Crăciun! Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au reținut un…

16 ore ago

Cum arată lucrul la tunelurile de pe Margina – Holdea. Secretar de stat la Ministerul Transporturilor, în vizită pe șantier/VIDEO

Irinel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a vizitat șantierul tronsonului de autostradă dintre…

16 ore ago

Cum va fi vremea în ultimul weekend din 2025

După ce luna decembrie a fost mult mai caldă ca de obicei, cel puțin până…

18 ore ago

2025: anul în care improvizația s-a terminat

Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A…

20 de ore ago