Sănătate

Crește numărul cazurilor de bebeluși infectați cu rotavirus, la Timișoara

Se înmulțesc cazurile de copii cu diaree, internați în spital, la Timișoara. Jumătate dintre cei care au ajuns la Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș cu diaree acută, și care au fost internați, sunt infectați cu rotavirus.

Sunt în aceste zile internați 11 copii cu diaree. Dintre ei, cinci sunt confirmați ca fiind contaminați cu rotavirus, iar celelalte cazuri sunt în curs de investigare. Doctorii spun că sunt mai multe cazuri decât erau în aceeași perioadă a anului trecut.

Rotavirusul se manifestă prin stări digestive precum vărsături, diaree, febră, colici abdominali, fiind afecțiuni o afecțiune întâlnită adesea la bebeluși.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

14 ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

14 ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

14 ore ago

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

15 ore ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

15 ore ago

Începând de luni, restricții de circulație bulevardul 16 Decembrie 1989

La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

15 ore ago